Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitelku chtěli uštvat, brutální kampaň vedla i Šabatová, vysvětluje Hrad zásluhy Kohoutové

Ředitelka žalované školy Ivana Kohoutová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka žalované školy Ivana Kohoutová. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ředitelka střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová v neděli převzala z rukou prezidenta republiky ocenění za její údajný boj proti „netolerantní ideologii“. Málokdo si však dokázal představit, co se za těmito slovy - dle významu Hradu - skrývá. Vysvětlení serveru Lidovky.cz podal mluvčí hlavy státu. „Netolerantní ideologii vyznávají ti, kteří se snaží uštvat člověka, zničit ho profesně i lidsky, v zájmu své ‚pravdy‘,” uvedl Jiří Ovčáček.

Když byla ve Vladislavském sále vyznamenána pedagožka za boj s „netolerantní ideologií“, vyvstala otázka, co tím měl Miloš Zeman na mysli. Ředitelka Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová totiž proslula především kauzou spojenou se zákazem nošení pokrývky hlavy ve škole. Spor, který skončil u soudu, se týkal studentky somálského původu Ayan Jamaal Ahmednuurové.

V zájmu ‚pravdy‘

Prezidentův mluvčí v pondělí dopoledne vysvětlil, co tím Zeman myslel. „Netolerantní ideologii vyznávají ti, kteří se snaží uštvat člověka, zničit ho profesně i lidsky, v zájmu své ‚pravdy‘. Paní ředitelka čelila několik let brutální kampani v režii ombudsmanky, neziskovek a některých médií,“ napsal v sms zprávě Ovčáček k zásluze Kohoutové, za níž od prezidenta získala vyznamenání Za zásluhy I. stupně. Podle Zemana se o stát zasloužila coby „statečná žena“ bojem „proti netolerantní ideologii“. 

Redakce získala vyjádření ombudsmanky.  „V roce 2014 jsem v rámci tehdy řešeného případu sdělila svůj právní názor. Stejně jako v tisíci dalších kauzách. To je celé. Nebudu reagovat na pochybné konspirativní teorie, ať už je šíří kdokoliv. Dnešní zdůvodnění Hradu proto ponechám bez komentáře,“ uvedla Anna Šabatová pro Lidovky.cz

O co vlastně v „hidžábové kauze“ šlo? Jako ředitelka Střední zdravotnické školy v Praze na své škole před lety Kohoutová zakázala ve školním řádu nošení pokrývek hlavy, ze kterého nebyly vyjmuty ani muslimské šátky hidžáby (jde o šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena – pozn. red.). Dostala se kvůli tomu do soudního sporu se somálskou studentkou, která nařkla školu z diskriminace.

Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý ale byly domluvené na tom, že šátek bude sundavat pouze při ošetřovatelské praxi. Ředitelka podle studentky nepřistoupila ani na alternativu, že by měla při vyučování zahalený pouze krk.

Do školního řádu vršovické zdravotnické školy promluvila v roce 2014 i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová, kterou právě Hrad nyní hojně kriticky zmiňuje. Na podnět studentky Ahmednuurové došla k závěru, že zakazovat studentům jakékoliv pokrývky hlavy je diskriminační. Škola tímto omezením prý dívku de facto odstavila od možnosti studia.

Omluvy se nedočkala

Ahmednuurová na školu podala žalobu, jenže soudy se jí přesvědčit nepodařilo. Pražský městský soud v září loňského roku pravomocně potvrdil, že neexistuje zákonná povinnost tolerovat náboženské symboly. Dívka tedy neuspěla ani s požadavkem omluvy a odškodnění ve výši 60 tisíc korun za údajný zákaz nošení muslimského šátku – hidžábu.

„Podle názoru odvolacího soudu na užívání šátku jako projevu náboženského přesvědčení navenek bez jakéhokoliv omezení na půdě veřejné školy, která musí zůstat neutrálním prostředím, žalobkyně právo nemá. Povinná tolerance náboženských symbolů nemá zákonný podklad, u nás je daná pouze opakem práva na náboženskou svobodu,“ stálo v odůvodnění rozsudku soudce pražského městského soudu Jana Klášterky.

„Proti právu žalobkyně projevovat své náboženství navenek stojí právo být svobodně bez vyznání, náboženské symboly nemít a také je v ničem nevidět. Neexistuje ani právo projevovat své náboženství kdykoliv a kdekoliv. Česká republika je ve své podstatě státem sekulárním,“ píše se v dokumentu dále.

Zdravotnická škola ve Vršovicích zareagovala na soudní rozsudek hbitě. Školská rada poté znovu zavedla plošný zákaz nošení pokrývky hlavy bez výjimek. Ředitelka Kohoutová, spoluautorka odborné publikace o sociální politice, loni v listopadu v rozhovoru pro Lidovky.cz veřejnost ujistila, že obnovený zákaz pokrývek hlavy proti muslimkám nemíří. Zdůraznila však sekulární povahu českého školství. „Pokud někdo v něco věří, nemusí to demonstrovat navenek. Ať si to demonstruje třeba mimo školu,“ řekla v rozhovoru pro Lidovky.cz ředitelka Kohoutová.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!