29. října 2018 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bojovnice proti ‚netolerantní ideologii‘? Kdo je Zemanem vyznamenaná aktérka hidžábové kauzy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 320Diskuse
Ředitelka pražské Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka pražské Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA  Když byla ve Vladislavském sále vyznamenána pedagožka za boj s „netolerantní ideologií“, vyvstala otázka, co tím měl Miloš Zeman na mysli. Ředitelka Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová proslula především kauzou spojenou se zákazem nošení pokrývky hlavy ve škole. Spor, který skončil u soudu, se týkal studentky somálského původu Ayan Jamaal Ahmednuurové. Připomeňte si kauzu, jež dovedla ředitelku až do Vladislavského sálu.

Získala vyznamenání Za zásluhy I. stupně. Pedagožka v oblasti zdravotnictví a ošetřovatelství Ivana Kohoutová převzala v neděli, v den stého výročí založení Československého státu, v nablýskaném sále Pražského hradu ocenění z rukou hlavy státu. Podle Zemana se o stát zasloužila coby „statečná žena“ bojem „proti netolerantní ideologii“. 

Diskriminace, tvrdila studentka

Jako ředitelka Střední zdravotnické školy v Praze na své škole před lety zakázala ve školním řádu nošení pokrývek hlavy, ze kterého nebyly vyjmuty ani muslimské šátky hidžáby (jde o šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena – pozn. red.). Dostala se kvůli tomu do soudního sporu se somálskou studentkou, která nařkla školu z diskriminace.

Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb i na teoretickou výuku. Původně prý ale byly domluvené na tom, že šátek bude sundavat pouze při ošetřovatelské praxi. Ředitelka podle studentky nepřistoupila ani na alternativu, že by měla při vyučování zahalený pouze krk.

Do školního řádu vršovické zdravotnické školy promluvila v roce 2014 i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Na podnět studentky Ahmednuurové došla k závěru, že zakazovat studentům jakékoliv pokrývky hlavy je diskriminační. Škola tímto omezením prý dívku de facto odstavila od možnosti studia. 

Mezi odpůrci islámu se objevil i antiislamista a entomolog Martin Konvička
Antiislamisté se na soud šli také podívat.

Ahmednuurová na školu podala žalobu, jenže soudy se jí přesvědčit nepodařilo. Pražský městský soud v září loňského roku pravomocně potvrdil, že neexistuje zákonná povinnost tolerovat náboženské symboly. Dívka tedy neuspěla ani s požadavkem omluvy a odškodnění ve výši 60 tisíc korun za údajný zákaz nošení muslimského šátku – hidžábu.

„Podle názoru odvolacího soudu na užívání šátku jako projevu náboženského přesvědčení navenek bez jakéhokoliv omezení na půdě veřejné školy, která musí zůstat neutrálním prostředím, žalobkyně právo nemá. Povinná tolerance náboženských symbolů nemá zákonný podklad, u nás je daná pouze opakem práva na náboženskou svobodu,“ stálo v odůvodnění rozsudku soudce pražského městského soudu Jana Klášterky. 

„Proti právu žalobkyně projevovat své náboženství navenek stojí právo být svobodně bez vyznání, náboženské symboly nemít a také je v ničem nevidět. Neexistuje ani právo projevovat své náboženství kdykoliv a kdekoliv. Česká republika je ve své podstatě státem sekulárním,“ píše se v dokumentu dále. 

Neexistuje zákonný podklad

Klášterka upozornil i na to, že povinná tolerance náboženských symbolů v Česku nemá žádný zákonný podklad. Právní úprava nošení muslimského šátku podle něj, jak jej loni citovala ČTK, prozatím nebyla nutná vzhledem k malému počtu muslimů usazených v Česku. Poznamenal, že Francie na tom byla před 30 lety obdobně, nicméně poté se případy z jednotek znásobily do tisíců, což vyvolalo zákonodárnou iniciativu.

Ivanka Kohoutová Vyznamenání Za zásluhy I. stupně (za zásluhy o stát). Česká...

Zdravotnická škola ve Vršovicích zareagovala na soudní rozsudek hbitě. Školská rada poté znovu zavedla plošný zákaz nošení pokrývky hlavy bez výjimek. Ředitelka Kohoutová, spoluautorka odborné publikace o sociální politice, loni v listopadu v rozhovoru pro Lidovky.cz veřejnost ujistila, že obnovený zákaz pokrývek hlavy proti muslimkám nemíří. Zdůraznila však sekulární povahu českého školství. „Pokud někdo v něco věří, nemusí to demonstrovat navenek. Ať si to demonstruje třeba mimo školu,“ řekla v rozhovoru pro Lidovky.cz ředitelka Kohoutová.

  • 320Diskuse
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz