18. listopadu 2018 19:51, aktualizováno  22:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Neobtěžujte nás, vyzvala exmanželka premiéra Babiše novináře

Beata Babišová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Beata Babišová | foto: TN.CZReprofoto

Praha Matka Andreje Babiše mladšího požádala novináře, aby již dále nenarušovali jejich soukromí a nepokoušeli se je kontaktovat. Uvedla to ve vyjádření pro televizi Nova k vývoji v kauze Čapí hnízdo. Premiér Babiš po sobotním pětihodinovém setkání se svým synem řekl, že Babiš mladší a jeho matka už pochopili, jak je novináři zneužili.

V pondělí server Seznam Zprávy odvysílal reportáž s rozhovorem s Babišem juniorem natočeným skrytou kamerou. Novináři Sabina Slonková a Jiří Kubík vypátrali současné bydliště premiérova syna, který v rozhovoru obvinil spolupracovníky svého otce, že ho drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na ukrajinském poloostrovu Krym anektovaném Ruskem. Premiér prý chtěl, aby opustil Česko kvůli případu dotace pro Čapí hnízdo, v němž oba čelí obvinění z dotačního podvodu.

V následném nedělním vyjádření označila Beata Babišová, bývalá premiérova manželka, otázky reportérů za sugestivní s cílem poškodit Andreje Babiše staršího a striktně odsoudila metody, které novináři k získání rozhovoru použili.

18.listopadu 2018 v 19:50, příspěvek archivován: 18.listopadu 2018 v 20:05

VIDEO: Video Facebook TN.CZ 18. 11. 2018 19:50

Pro zobrazení videa musíte mít zapnutou podporu JavaScriptu

EXKLUZIVNĚ: Matka Andreje Babiše mladšího exkluzivně promluvila pro TV Nova. Celé vyjádření najdete zde: http://bit.ly/2TnCu0L

„I přesto, že jsem reportéry Slonkovou a Kubíka výslovně upozornila na to, že můj syn je nemocný, a proto rozhovor s ním nepřipadá v úvahu, udělali to, že skrytou kamerou rozhovor se mnou a mým synem natočili a zveřejnili,“ pravila ve videu zveřejněném televizí Nova.

Upozornila i na narušení soukromí, kterého se reportéři údajně dopustili. „Tím, že byla zveřejněná adresa našeho bydliště, dnes nemůžeme svobodně ani vyjít z bytu na ulici. Prosím novináře, aby respektovali naše soukromí, zdravotní stav našeho syna a dál nás neobtěžovali,“ řekla. „Už s nimi hovořit nebudeme,“ dodala na závěr.

ČTĚTE TAKÉ

Server Seznam Zprávy na svůj Twitter napsal, že celou adresu bydliště ani jméno města, kde Babiš mladší bydlí, nezveřejnil: „To zveřejnil až Andrej Babiš ve svém příspěvku na sociálních sítích.“ Připomněl, že Syndikát novinářů označil jejich reportáž za etickou.

Ředitel divize zpravodajství serveru Seznam Zprávy Jakub Unger zdůraznil, že Babiš mladší komunikoval s redakcí Seznam Zprávy i po zveřejnění pořadu. „Poděkoval nám, dal nám dokonce na sebe kontakty pro další práci a našim reportérům napsal, že chce, abychom mu pomohli se zkontaktovat s českými úřady, že o něm jeho otec lže,“ řekl Nově Unger.

Server již dříve uvedl, že ve čtvrtek jim z mailové adresy Babiše mladšího přišla zpráva: „Matka na mě začíná dělat tlak, protože můj otec určitě dělá tlak na ni prostřednictvím SMS“. Podle Ungera je cesta premiéra do Švýcarska vážným rizikem pro případné ovlivňování svědků. „Přesto to panu Babišovi bylo umožněno a teď tu řešíme prohlášení jeho bývalé manželky,“ dodal Unger.

Babiš: Už pochopili, že je novináři zneužili

Babiš v sobotu uvedl, že brzo ráno za svým synem odletěl. V neděli na Facebook napsal, že syna a jeho matku navštívil, aby si poslechl, jak prožívají poslední dny. „Už pochopili, jak je novináři zneužili. Že se snaží zneužít mého nemocného syna a postavit ho proti mně,“ pronesl premiér. Odmítl zároveň, že se od svatby z loňského roku neviděli. „Potkali jsme se od ní několikrát a v Ženevě jsem byl za ním podruhé. Včera (v sobotu) jsme spolu strávili asi pět hodin, povídali si a hráli šachy. Je to už dlouho, co jsme spolu naposledy hráli,“ dodal Babiš.

V nedělním živém rozhovoru v televizi Nova Babiš zopakoval, že z funkce neodstoupí.

Cestu Babiše do Ženevy kritizovali někteří opoziční politici. Poukazovali na to, že by mohl svého syna, který je společně s ním obviněn v kauze Čapí hnízdo, ovlivňovat. Babiše mladšího dosud policie nevyslechla. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala serveru Euro.cz řekl, že zastupitelství nevidí žádný konkrétní důvod k tomu, aby premiérovi styk se synem zakázalo.

amAnna Mikolandová, ČTK

Najdete na Lidovky.cz