Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Restaurace by mohly zlevnit. Díky nižší DPH

Česko

PRAHA Restaurace, které v době krize bojují o zákazníky, by už brzo mohly zlevnit některé pokrmy. Umožnit by jim to měl vládní návrh na trvalé přeřazení některých služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty (DPH) – pokud ho schválí poslanci.

Na svém včerejším zasedání vláda schválila návrh ministra financí Miroslava Kalouska na snížení DPH na devět procent u služeb s vysokým podílem lidské práce. Kromě restaurací by se změna měla trvale týkat i kadeřnictví, oprav jízdních kol, oděvů a bytového textilu, prodeje knih či renovací a oprav soukromých bytů a obytných domů. Stát přijde snížení DPH z 19 procent na 9 na tři až šest miliard korun.

„Myslím, že pokud restauratéři budou mít prostor, tak půjdou s cenou dolů. Zlevnit by se mohlo tak o šest či sedm procent,“ odhaduje majitel pražského Sportbaru Zlatá Hvězda Alex Novanský. Levnější jídla – v řádu korun – díky nižší DPH chystají i klasické hospody. Chtějí tak nalákat zpět tzv. stravenkové hosty, kteří v poslední době za stravenky nakupují spíše potraviny.

Pokračování na straně 14

Dokončení ze strany 1

„Během prvních třech měsíců letošního roku se počet lidí, kteří ještě na podzim chodili na obědy se stravenkami, snížil zhruba o deset procent,“ vysvětluje Beránek.

Nižší DPH by měla také ve zmíněných oborech zastavit či zpomalit propouštění. „Pokud to opravdu projde, budeme muset Kalouskovi poděkovat, protože mnoha lidem zachránil práci,“ řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Pavel Hlinka. Podle něj se totiž konečně vyrovná anomálie, kdy český hospodský nakupuje zboží s devítiprocentní daní, ale prodávat ho musí s daní 19procentní. Částečně i kvůli této nerovnosti se více než 20 procent restaurací pohybuje na pokraji krachu. Hlavní vinu na skomírajících restauracích a hospodách však nese pokles počtu turistů i domácích návštěvníků v důsledku hospodářské krize. „Cestovní ruch a pohostinství je na ekonomické výkyvy ještě citlivější než automobilový průmysl,“ řekl Beránek. Navíc zaměstnává dvakrát tolik pracovníků než automobilový průmysl. V tuzemském cestovním ruchu na konci loňského roku pracovalo 240 000 lidí, v pohostinství a hotelnictví pracuje zhruba 150 000 z nich. Podle odhadů firmy Mag Consulting by jejich počet měl letos klesnout o 15 000.

***

Změna se dotkne např. kadeřnictví, oprav jízdních kol, prodeje knih či oprav bytů

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: