Středa 24. února 2021svátek má Matěj 1 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Revizor si vymyslel jízdu na černo. Soud mu potvrdil trest, ale cestující kontroluje dál

Revizor (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revizor (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Městský soud v Praze potvrdil trest revizorovi Alexandrovi Petrů za to, že vypsal falešnou pokutu za jízdu načerno. Dotyčného muže přivedla až k exekuci. Petrů odešel s podmínkou a musí zaplatit exekuci i soudní náklady, celkem 30 tisíc korun. Pražský dopravní podnik nyní čeká na kompletní rozsudek. Pak teprve rozhodne, zda Petrů jako revizor skončí.

Ondřej P. z Prahy slaví už druhé vítězství. I odvolací soud mu dal za pravdu, že exekuce za jízdu načerno byla neoprávněná. Server Lidovky.cz už jeho případ podrobně popsal. Revizor Alexandr Petrů vypsal na podzim roku 2008 na jeho jméno pokutu za to, že jel autobusem bez jízdenky.

Avšak Ondřeje P. revizor Petrů bez jízdenky nikdy nenachytal. A to se mu podařilo u soudu opětovně prokázat. "Alexandr Petrů je vinen, že jinému způsobil vážnou újmu na právech tím, že uvedl někoho v omyl. Odsuzuje se k trestu odnětí svobody v trvání devíti měsíců se zkušební dobou na 14 měsíců," citovala z rozsudku mluvčí městského soudu Markéta Puci.

PSALI JSME:

Ondřej P. tak sice uspěl, přesto není s verdiktem zcela spokojený. "Revizor byl uznán vinným pouze z trestného činu poškozování cizích práv, nikoli ze zneužití osobních údajů," vysvětlil své výhrady. Revizor získal jeho osobní údaje během potyčky, v níž Ondřej P. figuroval jako svědek. Když hlásil své údaje policistům, poznamenal si je i přítomný revizor a využil je o pár dní později na falešnou pokutu. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

"Já jsem o tom samozřejmě neměl vůbec tušení. Až v roce 2010 mi přišla exekuce na 24 tisíc. Tak se stalo, že jsem se dozvěděl, že dlužím dopravnímu podniku nějakou pokutu," popsal už dříve serveru Lidovky.cz Ondřej P. Exekuci nyní musí zaplatit Petrů, a to včetně soudních nákladů. "Je povinen uhradit poškozenému částku 28 986 korun," upřesnila mluvčí soudu.

Revizor si může proti rozsudku pražského městského soudu podat dovolání. Zda této možnosti využije, není jasné. "Co bude případně pan Petrů v této věci podnikat, nevím. Nemohu za něj mluvit," uvedl jeho advokát Tomáš Kutnar.

Dostane výpověď? 'Čekáme na rozsudek'

Mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl serveru Lidovky.cz řekl, že případ průběžně sledují. "Protože se však jedná o nové rozhodnutí, jehož text ještě nemá dopravní podnik k dispozici, nelze v tuto chvíli předjímat konečné řešení jeho důsledků," uvedl.

Nejprve se prý chtějí seznámit s přesným zněním rozsudku. "Bude tak možno vyhodnotit celkové pracovní výsledky tohoto přepravního kontrolora a posoudit, zda je rozsudek důvodem k ukončení pracovního poměru," dodal Štábl k budoucnosti revizora v dopravním podniku.

Ondřej P. je přesvědčený, že se do stejné situace může dostat kdokoli. Domoci se spravedlnosti, je však podle něj obtížné. "Do stádia, kam se to povedlo dotáhnout mně, se to zatím nepovedlo dotáhnout nikomu. A osobně - i díky naprosto nedotaženým kontrolním mechanismům přímo v DPP - se domnívám, že je to v 99 % případů naprosto nereálné," uvedl neprávem pokutovaný muž. 

Agresivní, více problematický revizor

Server Lidovky.cz už dříve upozornil, že revizor Alexandr Petrů je potahovaný nejen za falešnou pokutu, ale také kvůli údajně agresivnímu chování k pasažérům. Sám dopravní podnik připustil, že je hodnocen "jako více problematický" přepravní kontrolor a že se stížnosti na jeho osobu shodují v náznacích arogance a agresivity.

PSALI JSME:

A podle všeho své vystupování nezměnil. Serveru Lidovky.cz se v úterý ozval student Ondřej S., který prý měl s revizorem potyčku před pár dny. "V pondělí mě na stanici metra Staroměstská slovně napadl revizor s číslem 8115, který mi po mém vyzvání, ať mi ukáže služební odznak a identifikační kartu, velmi vulgárně nadával," tvrdí student.

Revizor mu poté udělil pokutu, kvůli údajně neplatnému studijnímu průkazu. Podle studenta byl však průkaz v pořádku. Kvůli incidentu proto podal stížnost na dopravní podnik.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...