Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rodičovská se může zkrátit

Česko

  7:54
PRAHA - Topolánkův kabinet chystá odměnu pro matky, které se brzy po porodu vrátí do práce. Pokud rodič slíbí, že půjde do práce třeba už za rok po narození dítěte, dostane vyšší rodičovské příspěvky. Tak zní plán staronového ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. Prosadit ho chce ještě letos.

Mimino foto: Štěpán HornLidovky.cz

Zvýšit příspěvky na péči o dítě chce ministr Nečas matkám, které se dříve vrátí do práce

„O kolik se rodičovský příspěvek zvýší, bude teprve předmětem jednání,“ řekl Nečas. Rodičovský příspěvek, který stát může vyplácet až do čtyř let věku dítěte, činí od letošního ledna 7582 korun měsíčně. Ještě loni přitom úřady na rodičovské vyplácely 3,5 tisíce korun měsíčně. Nečas byl hlasitým kritikem tak razantního zvýšení. Výdaje státního rozpočtu se totiž takovým přilepšením prodraží o 17 miliard korun.

Nově navrhovaného zvýšení zmiňované dávky a jejího dopadu na napjatý státní rozpočet se však Nečas nebojí. Podle něj se ušetří tím, že se rodič vrátí brzy do práce a bude státu odvádět daně.

Odborníci iniciativu nové vlády vítají. „Je to rozumné opatření, matky s dětmi se budou snadněji vracet na trh práce,“ prohlásil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Podle ekonomů je totiž doba rodičovské dovolené v Česku jedna z nejdelších v Evropě. „Hlavním problémem těchto lhůt je to, že za tak dlouhou dobu mimo zaměstnání dochází ke ztrátě pracovní kvalifikace a pracovníci poté obtížně nalézají uplatnění na trhu práce,“ upozornil ekonom Pavel Mertlík.

Podobně mluví také hlavní ekonom společnosti Patria Finance David Marek. „Pokud by si matky nebo otcové mohli vybrat délku rodičovské dovolené, aniž by na tom vydělali nebo prodělali, pak jde určitě o užitečný princip,“ konstatoval Marek.

Opozice je v hodnocení nového návrhu zdrženlivější. „Jsme sice pro modifikaci délky a výše čerpání rodičovské, ale určitě by se neměla zkracovat. Spíše by rodiče měli mít možnost čerpat dovolenou déle než ty čtyři roky,“ řekl bývalý ministr sociální resortu Zdeněk Škromach (ČSSD).

Ministr Nečas prozradil i další parametr takzvaného třírychlostního modelu rodičovské dovolené. Podle něj by si nastávající rodič vybral z více variant rodičovské, a to podle toho, jak dlouho hodlá o své dítě pečovat v domácnosti. Čím déle by zůstal doma, tím nižší dávky by pobíral. Jak řešit situaci, kdyby se rodič rozhodl odejít do práce dříve, než si původně naplánoval, Nečas neodpověděl.

V současné době mají matky po porodu zákonem dáno, že půl roku pobírají mateřskou a tři a půl roku (tedy do čtyř let věku dítěte) dostávají rodičovský příspěvek. Nečas zároveň zvažuje možnost, že by se mohla mírně prodloužit také mateřská. Tu pobírají matky vždy v závislosti na výši platu, který měly před nástupem na mateřskou.

Autoři: