24. ledna 2019 7:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman rok od znovuzvolení. ‚Čím dál víc rozděluje společnost,‘ míní politologové

Miloš Zeman. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Prezident Miloš Zeman po loňském znovuzvolení zvýšil díky výsledkům sněmovních voleb z roku 2017 svůj vliv na domácí politiku. I vzhledem k tomu, že se sblížil jejich elektorát, posílilo jeho spojenectví s premiérem Andrejem Babišem (ANO)

V anketě k ročnímu výročí od prezidentských voleb to řekli oslovení politologové. Zeman však podle nich oproti prvnímu pětiletému volebnímu období na Hradě příliš nezjemnil své postoje a rétoriku.

Podle politologa Josefa Mlejnka první rok druhého Zemanova mandátu naznačil, že se jeho druhé volební období nemusí lišit od prvního. „Respektive ano, v tom smyslu, že se zvýšil vliv prezidenta na domácí politiku. Tomu napomohla situace po (sněmovních) volbách 2017 a Zemanovo jednání, kdy pověřil sestavením vlády trestně stíhaného Andreje Babiše, což posléze, již po svém znovuzvolení, zopakoval,“ tvrdí Mlejnek.

Selhání Rusnokovy vlády, Rusko a Čína

Mlejnek připomněl, že v minulém volebním období selhal Zemanův projekt úřednické vlády Jiřího Rusnoka. „A po volbách 2013, v nichž neuspěla SPO (Zemanovci) a po nichž se nezdařil tzv. lánský puč, byly jeho možnosti přímého ovlivňování vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) omezenější, než jaké jsou v současnosti,“ dodal. V oblasti zahraniční politiky podle něj Zeman pokračuje v linii podpory zájmů Ruska a Číny. „Což je způsobeno především tím, že na něj mají velký vliv ty samé zájmové skupiny jako v prvním volebním období,“ vysvětlil.

Zeman je podle politologa Ladislava Mrklase stručnější než ve svém prvním funkčním období. „Je méně vidět, ale když vystoupí, tak to vždycky stojí za to. Je v zásadě konzistentní ve svých postojích, nicméně ty postoje jsou čím dál tím kontroverznější,“ uvedl Mrklas. Zeman podle něj také čím dál tím víc rozděluje společnost v nejrůznějších bodech té své agendy.

Politolog Petr Just připomněl Zemanův slib, že bude ve svém druhém pětiletém mandátu pokornější a méně sebevědomý. „Zatím to po prvním roce druhého funkčního období ale vypadá, že k žádným zásadním změnám nedošlo a že pokračuje ve svém politickém stylu a rétorice v nezměněné podobě. Na druhou stranu osobně jsem změnu stylu směrem, který Miloš Zeman naznačil, ani neočekával,“ říká Just. Za obvyklé považuje, že v druhém funkčním období se prezidenti ve svých názorech a politickém stylu „více odvazují“, protože je nečeká boj o znovuzvolení. „Takže mě to zase až tak nepřekvapilo,“ dodal.

Zeman již nemusí řešit znovuzvolení

Podle Mrklase je za Zemanovým chováním mimo jiné to, že už nebude usilovat o znovuzvolení. „Nemusí už brát příliš ohled na názory velké části veřejnosti, kterou pro znovuzvolení potřeboval,“ uvedl. Zmínil také to, že Zemanovi ubývají fyzické síly, takže se soustředí na to, co považuje za zásadní.

Připomněl Zemanovo vyjádření z nedávného novoročního oběda, kde prezident nepřímo vyjádřil přání, aby Babiš byl premiérem i po příštích volbách. „Vyjádřil názor, že Andrej Babiš je jeho favoritem, poprvé takto zcela otevřeně. Tím nejen řekl, že Andrej Babiš má být premiérem, ale i vyhrát příští volby,“ uvedl Mrklas. Za posledních pár let se podle něj sblížil Zemanův a Babišův elektorát. „Natolik se překrývá, že je to spojuje do takového téměř siamského dvojčete. Navzájem se drží a ukazuje se, že je to politika, která nese své plody,“ dodal.

ČTK