Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Čeští vojáci dostanou vrtulníky za 14,5 miliardy. Nad ‚Černými jestřáby‘ vyhrála legenda z Vietnamu

22. základnu vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou navštívil premiér Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar. foto:  Petr Topič, MAFRA

Původní zpráva
NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - Česká armáda již ví, v jakých vrtulnících bude v budoucnu čelit hrozbám. Expertní komise rozhodla, že od americké společnosti Bell koupí osm víceúčelových helikoptér Venom, nástupců vrtulníku, jenž se proslavil ve vietnamské válce, a čtyři bojové Viper. Oba jsou prý vhodnější než dvanáct strojů Black Hawk. Zaplatí za ně 14,5 miliardy korun. Obdržet by je mohla v roce 2023.
  12:39aktualizováno  15:09

„Byl jsem seznámen s akvizicí týkající se nových vrtulníků. Mělo by jít o čtyři bitevní a osm přepravních moderních strojů,“ prohlásil ve čtvrtek premiér Andrej Babiš (ANO) během návštěvy 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.

Dodal, že ministerstvo obrany aktuálně připravuje kontrakt, který by měl být uzavřený s americkou stranou do konce tohoto roku. „Chceme, aby se nákup realizoval co nejdříve. Plán dodání je v roce 2023,“ uvedl ministerský předseda.

Andrej Babiš při návštěvě 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad...
Vojáci si přilby upravují různými způsoby.

UH-1Y Venom

  • Americký dvoumotorový víceúčelový vrtulník určený pro námořní pěchotu je nejnovějším nástupcem legendárního vrtulník UH-1 Iroquois (Huey), který se proslavil ve vietnamské válce.
  • Současný Bell UH-1Y Venom, jeden z výrobků společnosti Bell Helicopters patřící do koncernu Textron, poprvé vzlétl v roce 2001 a do americké armády byl zařazen v roce 2008. Americká armáda jich má kolem stovky.
  • UH-1Y Venom se využívá pro transport vojáků, slouží pro dodávky zbraní a dalších záležitostí pro pozemní jednotky.
  • Dvojice motorů pohání čtyřlistý hlavní rotor i menší ocasní rotor. Venom dosahuje maximální rychlosti 314 km/h a cestovní rychlost 272 km/h. Délka stroje je téměř 18 metrů, vysoký je asi pět metrů. Má dostup více než 6100 metrů a maximální vzletovou hmotnost asi 8400 kilogramů. Na bocích může být vybaven kulomety nebo raketami. Jeho kapacita je čtyři plus osm (dva piloti, velitel a osm členů posádky).

Vrtulník UH-1Y Venom od firmy Bell Helicopters.

Skupina odborníků složená ze zástupců ministerstva dopravy a armády měla od června od Američanů na stole dvě nabídky. Jejím úkolem bylo rozhodnout, zdali upřednostní dvanáct víceúčelových vrtulníků UH-60M Black Hawk (v překladu Černý jestřáb) od společnosti Sikorsky za 13,2 miliardy korun, nebo osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper od firmy Bell za 14,5 miliardy korun. Nakonec zvolila druhou variantu. V ceně je kromě vrtulníků také jejich vybavení zbraňovými systémy, munice, údržba a zaškolení a výcvik personálu.

„Vyhodnotili jsme, že nejvíce se nám jeví systém H1, což je kombinace dvou vrtulníků Venom a Viper,“ potvrdil na dotaz LN náčelník Generální štábu Armády ČR Aleš Opata s tím, že americké stroje by měly sloužit jak k přepravě vojáků a raněný z bojištěch, tak k podpoře pozemních sil.

Ministerstvo obrany si na pořízení „vrtulí“, jak jim vojáci občas přezdívají, již dříve vyčlenilo přibližně dvanáct miliard. Právě cena přitom byla důležitým faktorem, který takřka tříletou diskuzi o nákupu provázel. Česká strana byla připravena poohlédnout se případně jinam, pokud by se finanční nabídka z USA až příliš rozcházela s jejími představami. Podle slov ministra obrany Lubomíra Metnara se však i akvizice za více než 14 miliard vyplatí.

„Pochopil jsem, že důležitá je výbava a armáda to má dobře promyšlené,” pronesl premiér Babiš. V průběhu návštěvy náměšťské základny prý dokonce jednal s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Společně ladili záležitosti týkající se finacování nákupu, neboť jednou z podmínek výrobce je úhrada předplatby.

Česká armáda aktuálně disponuje více než třemi desítkami kusů helikoptér dvojího typu – transportními Mi-171Š a bitevní Mi-24/35. Prvně zmiňované stroje představují moderní modifikaci sovětského vrtulníku Mi-8/17. Česko je dostalo počátkem tisíciletí v rámci deblokace ruského dluhu. Určeny jsou zejména k přepravě osob, pojmou jich až 26. Platí přitom, že čím výše se helikoptéra nachází, tím se také v důsledku řidšího vzduchu snižuje její maximální nosnost.

Mašiny Mi-24 vyrobené ve stejné zemi slouží především pro přímou podporu pozemních jednotek a ničení obrněných cílů. Kromě toho armáda provozuje pátrací a zdravotnické W-3A Sokol polské výroby.

V minulosti byli osloveni i Italové

AH-1Z Viper

  • Dvoumotorový bojový vrtulník americké společnosti Bell Helicopter je nástupcem stroje AH-1W SuperCobra. První let stroje se uskutečnil v prosinci 2000, do výzbroje americké námořní pěchoty byl zařazen v roce 2010. - Je určený pro dvoučlennou posádku.
  • Základní výzbroj tvoří tříhlavňový rotační kanón M197 ráže 20 mm. Výzbroj lze doplnit o dvojici raket vzduch-vzduch na konce křídel a bloky neřízených raket vzduch-zem, řízených raket vzduch-zem nebo zápalné pumy.
  • Stroj má účinný zaměřovací systém propojený s kanony a protitankovými laserem naváděnými raketami, který dokáže najít cíl vzdálený až dvacet tři kilometrů.
  • Stroj o délce trupu 17,8 metru má maximální vzletovou hmotnost 8390 kg. Cestovní rychlost je 257 km/h, maximální rychlost 370 km/h. Dolet s externími palivovými nádržemi je 685 km, akční rádius 242 km a praktický dostup více než 6000 metrů.
  • Zhruba 85 procent součástek sdílí s užitkovým vrtulníkem UH-1Y Venom.
  • Kromě americké námořní pěchoty ho má ve výzbroji i armádní letectvo Pákistánu a tyto stroje zakoupil také Bahrajn.

Vrtulník AH-1Z Viper.

Víceúčelové helikoptéry UH-1Y Venom a bojové vrtulníky AH-1Z Viper společnosti Bell jsou z 85 procent konstrukčně shodné. Jejich současné využívání tak snižuje logistické i další náklady, je nutné vlastnit méně náhradních dílů a shodnost také usnadňuje výcvik personálu. Vrtulníky jsou bohatě ověřeny v bojových misích americké námořní pěchoty, nakoupily je i Pákistán či Bahrajn.

„Z mého pohledu je to první krok. Jde o udržení schopností v oblasti přepravy a palebné podpory pro pozemní síly. Pokud se armáda rozhodla tímto směrem, rozhodla se správně,“ řekl LN Bohuslav Dvořák, pilot vrtulníků a bývalý zástupce náčelníka generálního štábu. Podle něj ale v budoucnu bude potřeba počet strojů navýšit.

Dodal, že víceúčelový Venom je navíc jednou z nejuniverzálnějších „mašin“. „Může sloužit k přepravě osob a materiálu. Je také určen k vysazování různých typů výsadků. Předpokládám, že budou stroje sloužit i pro speciální síly. Je to jedna z mála zbraní v armádě, která má takto široké využití,“ upozornil generál Dvořák.

Česko nejedná o nákupu s konkrétním dodavatelem, ale s americkou vládou. Kongres Spojených států se proti vývozu vrtulníků pro českou armádu v zákonné lhůtě nepostavil. Vládní dohoda je podle Metnara garancí bezpečnosti a transparentnosti a umožní kromě dodání techniky i širší vojenskou spolupráci. Zaručuje dodávky za stejných finančních podmínek jako v případě akvizic pro americkou armádu.

Česká vláda v minulosti oslovila kromě americké také italskou vládu, která nabídla stroje AgustaWestland AW139M od firmy Leonardo. Podle tehdejší ministryně obrany Karly Šlechtové (ANO) žádná z nabídek České republice nevyhovovala. Byla rozhodnutá oslovit dodavatele přímo.

Bez vrtulníků se žádná moderní armáda neobejde. Jsou nepostradatelné, ať už jako dopravní prostředek či zbraň. Všechny helikoptéry, které nyní má armáda ve své letce, jsou dislokovány na území republiky a plní vnitrostátní úkoly. Vedle toho, že jsou připraveny reagovat na veškeré hrozby a asistují při přesunech vojáků či materiálu, mohou být využity také v případě přírodních katastrof. Svou užitečnost a schopnost ukázaly například již během povodní v letech 1997 a 2002.

Autoři: ,

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!
Rozdáváme hygienické pomůcky ZDARMA!

Hledáte udržitelnou a kvalitní hygienickou péči pro sebe i vaše miminko? Už dál nemusíte. Zapojte se do testování a vyzkoušejte produkty ECO by...