14. října 2012 20:29 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pospíšil: Kdyby mé odvolání bylo spravedlivé, lidé by mě nevolili

Jiří Pospíšil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil. | foto: Lidové noviny

PRAHA Říká, že konec v čele ministerstva spravedlnosti a kandidatura na hejtmana výrazně dopomohly úspěchu ODS v Plzeňském kraji. "Mé odvolání z vlády je jedním z důvodů úspěchu," přiznává lídr nejúspěšnější krajské kandidátky ODS Jiří Pospíšil v rozhovoru pro Lidovky.cz..

Pokud se však hejtmanem nestane a v kraji vznikne koalice ČSSD a  KSČM, ze zastupitelstva prý zmizet nehodlá. "Nechci být jako Zdeněk Tůma, z krajské politiky neodejdu," tvrdí Pospíšil.

Lidovky.cz: Jak hodnotíte úspěch ODS v Plzeňském kraji?
Mám z toho samozřejmě velkou radost, vnímám to i jako osobní satisfakci. Když jsem nastupoval do čela kandidátky v červenci, tak rozdíl mezi námi a sociální demokracií v Plzeňském kraji byl podle našeho vnitrostranického průzkumu 12 procent. Jsem velmi rád, že se to povedlo takto otočit a proměnit ve vítězství. Voličům za to velmi děkuji a zvlášť velmi osobně cítím jako silný mandát to, že jsem dostal 41 procent preferenčních hlasů. Moc si toho vážím.

Lidovky.cz: Má tedy premiér Petr Nečas pravdu, když říká, že kdyby vás neodvolal, tak by to v Plzni pro ODS nebyl takový úspěch? (VÍCE ČTĚTE ZDE)
Já se fakt nechci příliš ke slovům pana premiéra vyjadřovat. Já to jeho vyjádření neslyšel, ale kdybych na to reagoval s jistou mírou ironie, jako on to asi řekl, tak bych mu musel říci, že mu teď plzeňská ODS děkuje, že nám takto pomohl v krajských volbách.

ČTĚTE TAKÉ:

Já jsem v politice deset let, deset let jsem poslancem v Plzeňském kraji, deset let po Plzeňském kraji jezdím, mnoho lidí mě zná, osobně se s lidmi potkávám. Byl jsem pět let ministrem spravedlnosti, prosadil jsem mnoho věcí, které lidé vnímají pozitivně, včetně prosazení Pavla Zemana do čela Nejvyššího státního zastupitelství. A tyto faktory podle mého názoru vedly k tomu, že mě lidé podpořili, a že vnímali jako nespravedlivé, že jsem byl v zásadě bez důvodu z vlády odvolán.

Lidovky.cz: Takže váš vládní konec hrál roli.
Jedinou mou devízou ale není to, že jsem byl odvolán z vlády, ale mých deset let působení ve veřejném prostoru, na veřejné scéně, nebo v politice, chcete-li. To znamená, že mé odvolání je jedním z důvodů, ale pouze to potvrzuje to, že to odvolání bylo nespravedlivé a bezdůvodné. Takže by pan premiér měl o tom uvažovat i v této konsekvenci. Kdyby bylo spravedlivé a správné, tak by mě teď lidé asi nevolili, že jo.

Lidovky.cz: Posílí nějak Váš volební úspěch v Plzeňském kraji Vaši pozici v ODS?
V tuto chvíli to nedokáži odhadnout, já chci dále kandidovat na pozici místopředsedy. Jaká bude má pozice v ODS, to se ukáže v následujících týdnech.

Lidovky.cz: Neuvažujete nyní, že byste kandidovat na předsedu ODS?
Přiznám se, v tuto chvíli o tom neuvažuji.

Lidovky.cz: A můžete vyloučit, že byste v budoucnu mohl kandidovat?
Vyloučit nemůžete nikdy nic, ale avizuji vám, že to v tuto chvíli nevnímám jako příliš pravděpodobné. Chci se nyní věnovat politice v Plzeňském kraji.

Lidovky.cz: Co se týče krajské politiky, jednáte s někým o koalici?
Zatím ještě nejednáme. Předpokládám, že se v řádech dnů setkáme se sociální demokracií. V našem zastupitelstvu jsou pouze čtyři politické strany, bohužel tam není šance vytvořit pravo-středovou koalici. Jedinou možností, aby v tom byla ODS, je dohoda s ČSSD. Předpokládám, že se v řádech dnů potkáme. Sociální demokraté dneska deklarovali, že se chtějí potkat až po senátních volbách, což nám nevadí, protože také máme jednoho kandidáta, který postoupil do druhého kola, a budeme dělat maximum pro to, aby uspěl. Pokud se dohodneme, tak hlavně na programových prioritách, nikoliv na postech, ty jsou pro nás na druhém místě. Může se tedy stát, že ODS skončí v opozici.

Lidovky.cz: Můžete tedy vyloučit, že byste jednali i s KSČM?
S KSČM jednat nebudeme, pro nás KSČM není demokratickou stranou.

Lidovky.cz: Jak byste tedy vnímal to, kdybyste po vítězství ODS skončili nakonec v opozici?
To bohužel také patří k volbám. Pro mě není hlavní za každou cenu získat post v krajské radě. Nepovedu ODS do nějaké nedůstojné pozice, kdy budeme škemrat na ČSSD, aby si nás vybrala jako koaliční partnery a upřednostnila nás před KSČM. Do toho já opravdu nepůjdu.

Lidovky.cz: Zůstal byste pak v Plzeňském kraji aktivní, nebo byste se šel věnovat celostátní politice?
Nechci být jako Zdeněk Tůma, který se poté, co neuspěl v boji o místo pražského  primátora, stáhl z komunální politiky. Chci se dál krajské politice věnovat a budu zastupovat občany Plzeňského kraje v krajském zastupitelstvu. Ty občany, kteří nesouhlasí s tím, aby se komunisté aktivně podíleli na řízení Plzeňského kraje.

Lidovky.cz: Troufl byste si vyčíslit, jaké máte šance, že se stanete hejtmanem?
To nyní nedokáži odhadnout, řekněme, že to je padesát na padesát. Jednání nás teprve čekají, to rozhodnutí bude hlavně na sociálních demokratech, protože bez nich žádná krajská koalice v Plzeňském kraji nemůže vzniknout.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!