7. března 2019 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Ruce pryč od Venezuely.‘ Komunisté chtějí postrašit americké diplomaty v Praze

Někdejší komunistická poslankyně Marta Semelová demonstruje proti odhalení... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdejší komunistická poslankyně Marta Semelová demonstruje proti odhalení... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Dát najevo nesouhlas se zapojením USA do situace ve Venezuele a podpořit obyvatele země omývané Karibským mořem. S takovým záměrem chtějí pražští komunisté ve čtvrtek odpoledne vystoupit před americkou ambasádou v Praze. Účast přislíbil i poslanec KSČM Stanislav Grospič.

Akce s názvem „Ruce pryč od Venezuely“ reaguje na aktuální vyhrocenou situaci v jihoamerickém státě, která vznikla po lednových prezidentských volbách. V nich sice opět zvítězila autoritářská hlava republiky Nicolás Maduro, opozice jej ale neuznala a místo toho považuje za prezidenta dosavadního předsedu parlamentu Juana Guaidóa.

Demonstrace svolaná na čtvrteční 17. hodinu se uskuteční u budovy amerického velvyslanectví na pražské Malé Straně. Společně s komunisty ji pořádá České mírové hnutí, které se označuje jako „mírová, protiválečná a antiimperialistická organizace“.

„Nesouhlasíme s tím, že se USA vměšují do situace v Bolívarovské republice Venezuela. Chceme tímto protestem odmítnout jejich politický, ekonomický a vojenský tlak vůči této zemi a vyjádřit solidaritu tamním lidem,“ řekl serveru Lidovky.cz Milan Krajča, předseda Českého mírového hnutí. Podle jeho slov se USA pokoušejí udělat ve Venezuele puč.

Organizátoři očekávají, že by se protestu měly zúčastnit desítky lidí. Řada z nich by měla vystoupit s projevy, mezi nimi i poslanec KSČM Stanislav Grospič. O čem bude hovořit dle svých slov zatím netuší. Serveru Lidovky.cz řekl, že z rodinných důvodů možná nakonec nedorazí.

Podle Milana Krajča je čtvrteční protest součástí globální kampaně, kterou organizuje Světová rada míru.

rsaRobert Sattler