26. února 2019 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Venezuelské úřady zatkly novináře, který kladl Madurovy nepříjemné otázky. Dřív ho vykázal i Trump

Novinář Jorge Ramos po propuštění z venezuelské vazby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinář Jorge Ramos po propuštění z venezuelské vazby. | foto: Reuters

Caracas Venezuelské úřady na několik hodin zadržely štáb moderátora americké televize Univision Jorgea Ramose. Stalo se to během rozhovoru s autoritářským vůdcem Nicolásem Madurem. Ramos v úterý agentuře Reuters řekl, že problém nastal, když Madurovi položil nepříjemné dotazy, a že po výslechu úřady nařídily jeho štábu deportaci ze země. Podle ministra informací jsou v zemi novináři vítáni, vláda však nepodporuje „lacinou show“.

Televize Univision o zadržení štábu informovala v pondělí večer místního času. Sdělila také, že úřady zabavily novinářům vybavení.

Ramos poté řekl, že důvodem incidentu byly otázky, které se Madurovi nelíbily. Týkaly se „nedostatku demokracie ve Venezuele, mučení, politických vězňů a humanitární krize“.

Moderátor mu rovněž ukázal video ve svém mobilu, na kterém Venezuelané jedí odpadky. Chtěl mu tak dokázat, že obyvatelé země čelí humanitární krizi, což Maduro popírá.

„Řekl jsem Nicolási Madurovi, že miliony Venezuelanů a spousta vlád celého světa jej nepovažuje za legitimního prezidenta, ale za diktátora,“ prohlásil novinář ve vysílání své televize.

Novinář měl konflikt i s Trumpem

Dodal, že po rozhovoru byl na několik minut zavřen v izolované temné místnosti a stejný osud potkal i viceprezidentku společnosti Univision Maríi Martínezovou. I s celým štábem by měli být deportováni v úterý.

Podobný osud potkal již v lednu několik zahraničních novinářů, kteří byli zadrženi a vyhoštěni ze země poté, co popisovali události v Caracasu. V zemi se v lednu vyhrotila napjatá situace mezi vládou a opozicí poté, co se její šéf Juan Guaidó s odvoláním na ústavu prohlásil prozatímním prezidentem, neboť označil loňské volby za neplatné a Madurův mandát za nelegitimní. Guaidóa uznalo pět desítek amerických a evropských států.

Ministr informací Jorge Rodríguez uvedl, že prezidentský palác již hostil „stovky novinářů, kterým se dostalo slušného zacházení“, pokud dělali svou práci.

Ramos, který je mexického původu, je mezi španělskojazyčným publikem na obou amerických kontinentech populární osobností. Známý je jeho incident s americkým prezidentem Donaldem Trumpem z roku 2015. Trump, který tehdy na prezidenta kandidoval, ho nechal z tiskové konference vyvést. Zdůvodnil to tehdy tím, že na něj otázky křičel.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PLC SPECIALISTA JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz