Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pavel Novotný patří do ‚pražské kavárny‘ financované Sorosem, uvedl v ruské TV exprezident české policie

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Rusům stále nedává spát „show“ starosty Řeporyjí Pavla Novotného v tamní státní televizi. Rossija 1 si tentokrát pomocí telemostu do studia pozvala bývalého českého policejního prezidenta Stanislava Novotného. Ten starostu označil za blázna a zkritizoval i české neziskové organizace.

Ruská státní televize Rossija 1 nejprve v pátek vysílala rozhovor se starostou Novotným. Ten měl vysvětlit svůj záměr na stavbu pomníku vlasovcům, kteří pomohli Pražskému povstání v roce 1945. Novotný reagoval po svém. Uznal, že vlasovci byli zločinci, ale naznačil, že pro Prahu udělali více než maršál Koněv a Rudá armáda. 

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný před na ruskou ambasádou v...
Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný a jeho dopis.

Po připomínce ze studia, že vlasovci krvavě potlačili Varšavské povstání, Novotný Rusům připomněl Katyňský masakr. Televize pak živý přenos se starostou po sedmi minutách přerušila, i když měl podle Novotného trvat 15 minut.  

Později si Rusové do studia pozvali policejního prezidenta z let 1993 až 1994 a předsedu Asociace nezávislých médií Stanislava Novotného. Do „jeho“ asociace patří například i server AC24, který bývá označován jako dezinformační. Ptali se ho na reakce Čechů na slova Pavla Novotného. 

„Mnozí lidé se divili, protože Novotný je normální blázen,“ řekl Stanislav Novotný a připomněl starostovu bulvární minulost a pustil se i do kritiky takzvané pražské kavárny, do níž prý starosta prakticky patří. 

Stanislav Novotný v ruské televizi.

Stanislav Novotný v ruské televizi.

„V Česku jsou to lidé na okraji, marginálové, které ale podporují neziskové organizace s finančními prostředky od George Sorose. Ti lidé tam pracují jenom proto, že k nim tečou cizí peníze ze zahraničí. Pracují de facto ve prospěch cizích zemí jako jejich agenti,“ konstatoval bývalý šéf policie. 

Stanislav Novotný je přesvědčený, že většina Čechů se skandálem okolo řeporyjského starosty nesouhlasí. Je však podle něj možné, že pomník vlasovcům postaven bude, pokud nezasáhne vláda, která se podle jeho slov bojí.

„Podle mě se prostě bojí všech těch neziskovek sorosovského typu. Bojí se, že na ně vytáhnou kompromitující materiály, které se týkají privatizace a jiných podobných věcí,“ dodal.

‚Ubohý kolaborant‘

K těmto slovům se pro iDnes.cz vyjádřil starosta Pavel Novotný. „Nejde o mě. Jde o to, co říká o České republice,“ komentoval. „Ubohý kolaborant, jakmile umře, půjdu mu poplivat hrob. Ne kvůli sobě, kvůli jeho kolaboraci,“ dodal Novotný. 

Samotný spor o vlasovce připomíná obdobnou rozepři o sochu maršála Koněva v Praze 6. Ten se podílel na osvobození Prahy, ale historici mu přičítají i podíl na okupaci Československa v roce 1968. I ta přesáhla hranice republiky a vyvolala ostrou reakci Ruska.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...