Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pavel Novotný patří do ‚pražské kavárny‘ financované Sorosem, uvedl v ruské TV exprezident české policie

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Rusům stále nedává spát „show“ starosty Řeporyjí Pavla Novotného v tamní státní televizi. Rossija 1 si tentokrát pomocí telemostu do studia pozvala bývalého českého policejního prezidenta Stanislava Novotného. Ten starostu označil za blázna a zkritizoval i české neziskové organizace.

Ruská státní televize Rossija 1 nejprve v pátek vysílala rozhovor se starostou Novotným. Ten měl vysvětlit svůj záměr na stavbu pomníku vlasovcům, kteří pomohli Pražskému povstání v roce 1945. Novotný reagoval po svém. Uznal, že vlasovci byli zločinci, ale naznačil, že pro Prahu udělali více než maršál Koněv a Rudá armáda. 

Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný před na ruskou ambasádou v...
Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný a jeho dopis.

Po připomínce ze studia, že vlasovci krvavě potlačili Varšavské povstání, Novotný Rusům připomněl Katyňský masakr. Televize pak živý přenos se starostou po sedmi minutách přerušila, i když měl podle Novotného trvat 15 minut.  

Později si Rusové do studia pozvali policejního prezidenta z let 1993 až 1994 a předsedu Asociace nezávislých médií Stanislava Novotného. Do „jeho“ asociace patří například i server AC24, který bývá označován jako dezinformační. Ptali se ho na reakce Čechů na slova Pavla Novotného. 

„Mnozí lidé se divili, protože Novotný je normální blázen,“ řekl Stanislav Novotný a připomněl starostovu bulvární minulost a pustil se i do kritiky takzvané pražské kavárny, do níž prý starosta prakticky patří. 

Stanislav Novotný v ruské televizi.

Stanislav Novotný v ruské televizi.

„V Česku jsou to lidé na okraji, marginálové, které ale podporují neziskové organizace s finančními prostředky od George Sorose. Ti lidé tam pracují jenom proto, že k nim tečou cizí peníze ze zahraničí. Pracují de facto ve prospěch cizích zemí jako jejich agenti,“ konstatoval bývalý šéf policie. 

Stanislav Novotný je přesvědčený, že většina Čechů se skandálem okolo řeporyjského starosty nesouhlasí. Je však podle něj možné, že pomník vlasovcům postaven bude, pokud nezasáhne vláda, která se podle jeho slov bojí.

„Podle mě se prostě bojí všech těch neziskovek sorosovského typu. Bojí se, že na ně vytáhnou kompromitující materiály, které se týkají privatizace a jiných podobných věcí,“ dodal.

‚Ubohý kolaborant‘

K těmto slovům se pro iDnes.cz vyjádřil starosta Pavel Novotný. „Nejde o mě. Jde o to, co říká o České republice,“ komentoval. „Ubohý kolaborant, jakmile umře, půjdu mu poplivat hrob. Ne kvůli sobě, kvůli jeho kolaboraci,“ dodal Novotný. 

Samotný spor o vlasovce připomíná obdobnou rozepři o sochu maršála Koněva v Praze 6. Ten se podílel na osvobození Prahy, ale historici mu přičítají i podíl na okupaci Československa v roce 1968. I ta přesáhla hranice republiky a vyvolala ostrou reakci Ruska.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.