Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
24. října 2017 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusko pokračovalo v podpoře separatistů na Ukrajině, uvedlo Vojenské zpravodajství

Povstalci podporovaní Ruskem s vlajkou Doněcké lidové republiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Povstalci podporovaní Ruskem s vlajkou Doněcké lidové republiky | foto: Reuters

PRAHA Rusko loni pokračovalo ve vojenské podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Ve výroční zprávě za rok 2016 to uvedlo Vojenské zpravodajství (VZ). Varuje v ní také třeba před situací v Jemenu, který by se mohl stát rekrutační zásobárnou teroristů. Loni VZ předalo českým politikům či spojeneckým tajným službám asi 1800 "zpravodajských výstupů“. To je zhruba o 350 více než o rok dříve.

Vojenské zpravodajství uvedlo, že Česká republika se loni nacházela na okraji geopolitických zájmů velmocí a nestátních aktérů. Poznamenalo, že pro země velikosti Česka se stále více stávají strategickou komoditou informace, které jim umožňují s předstihem reagovat na situace, do kterých mohou být vtaženy proti své vůli v důsledku takzvaného hybridního působení „silnějších aktérů“.

Podstatnou část výroční zprávy Vojenského zpravodajství představuje hodnocení situace ve výbušných částech světa. Uvádí, že Ruská federace loni intenzivně pracovala na znovuzískání pozice respektované velmoci. Pokračovala ve vojenské podpoře separatistických republik na Ukrajině a rozmísťovala prostředky protivzdušné obrany na Krymu, aby tak potvrdila svou svrchovanost nad anektovaným územím. Přímá vojenská konfrontace s jinými velmocemi není podle VZ v ruském zájmu.

O Sýrii zpravodajci konstatují, že i když takzvaný Islámský stát ke konci roku 2016 ztratil téměř 30 procent z původně drženého území, jeho předpokládaná vojenská porážka nebude znamenat konec krize v zemi.

Ohledně Íránu čeští zpravodajci uvádějí, že mezinárodní bezpečnost pozitivně ovlivnila jaderná dohoda. „Írán své závazky plynoucí z jaderné dohody dodržoval, což lze chápat jako významný úspěch v boji proti šíření jaderných zbraní,“ uvádí zpráva. Dodává, že v uplynulém roce byla v íránské zahraniční politice zaznamenána spíše snaha o normalizaci vztahů s evropskými zeměmi než projevy nepřátelství. Jadernou dohodu s Íránem často kritizuje americký prezident Donald Trump. Ukončení dohody Trump považuje za reálnou možnost. Západní spojenci a Rusko naopak USA vyzývají, aby takový krok nedělaly.

Občanská válka v Jemenu se v roce 2016 dostala podle VZ do patové situace. Tamní nestabilní bezpečnostní situace sice neměla přímý vliv na bezpečnost ČR, ale 80 procent tamních obyvatel postižených humanitární krizí může bez mezinárodní pomoci znamenat významný rekrutační potenciál pro mezinárodní terorismus, varuje zpráva.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...