Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Růžička odmítl před soudem vypovídat, z chyb viní Palaščáka. Hrozí mu až pět let

Česko

  9:28aktualizováno  13:24
PRAHA - Hokejový trenér Vladimír Růžička ve čtvrtek u soudu odmítl obžalobu, která ho viní z dvojí zpronevěry 250 tisíc korun určených pro klub HC Slavia Praha. Jeho vyjádření trvalo zhruba minutu, poté odmítl dále vypovídat a z další účasti na jednání se omluvil.

Hokejový trenér Vladimír Růžička obžalovaný ze zpronevěry odchází 11. srpna s přítelkyní Marií z jednání Obvodního soudu pro Prahu 10. foto: ČTK

Růžička nemá ve sportu co dělat, ať chodí kanálama, zlobí se Palaščák

Soudce následně vyslechl někdejší členy představenstva Slavie, přičemž všichni až na jednoho uvedli, že o převzetí sponzorského daru Růžičkou vůbec nevěděli.

Obžaloba viní Růžičku ze dvou totožných skutků spáchaných rok po sobě: na jaře 2012 a poté v květnu 2013 údajně převzal na zimním stadionu v Edenu sponzorský dar od podnikatele Miroslava Palaščáka, a to pokaždé čtvrt milionu. Peníze prý úmyslně nepředal klubu, ponechal si je ve své moci a nakládal s nimi jako s vlastními. Dar nikdy nebyl zaevidován v účetnictví Slavie.

Na Palaščákovu výslovnou žádost částku 500 tisíc korun vrátil až v listopadu 2014, kdy už v klubu nepůsobil, a to ze soukromého účtu své manželky.

„Odmítám to jednání. To, že jsem spáchal trestný čin. Přijal jsem od Palaščáka dvakrát 250 tisíc korun, načež on měl dodat věci, které by byly vyřízeny papírově. Ani přes nějaké výzvy ty papírové věci nedorazily,“ prohlásil při svém stručném vyjádření Růžička. Doplnil, že když stejný stav trval déle, tak peníze dobrovolně poslal na Palaščákův účet. „On mi už nic neurgoval,“ dodal.

Zlatý olympijský medailista z Nagana a současný kouč extraligového Chomutova, který kvůli trestní kauze rezignoval na post trenéra české reprezentace, přišel k Obvodnímu soudu pro Prahu 10 v doprovodu přítelkyně a svých dvou advokátů. Před jednáním působil sebevědomě, se soudcem potom hovořil tiše a jeho výpověď místy nebyla souvislá. Novinářům odpovídat nechtěl.

Soudce Tome Frankič uvedl, že na čtvrtek předvolal jako svědka i Palaščáka, ten ale nedorazil. Muž, který celou aféru rozpoutal zveřejněním nahrávky své schůzky s Růžičkou, v minulosti řekl, že trenérovi dal peníze, aby zajistil místo v týmu pro svého syna.

Většina členů někdejšího představenstva se shodla na tom, že jim Růžička o žádném sponzorském daru neříkal. „O prostředcích od pana Palaščáka se mnou nemluvil. Ani o tom, že by převzal peníze a že by je měl u sebe,“ vypověděl například majitel klubu Vladimír Pitter.

Slavia v kauze figuruje jako poškozená, po Růžičkovi chce půl milionu. „Nevím, co mohl pan Růžička myslet tím, že se čekalo na další doklady - nic než reklamní nebo darovací smlouvu není potřeba doložit,“ podotkl bývalý obchodní ředitel Ladislav Blažek.

Hokejový trenér Vladimír Růžička obžalovaný ze zpronevěry odchází 11. srpna s...
Hokejový trenér Vladimír Růžička obžalovaný ze zpronevěry odchází 11. srpna s...

V Růžičkův prospěch tak vyznělo jen vyjádření někdejšího předsedy představenstva Tomáše Kotouče, který záležitost označil za „pseudokauzu“. „Pan Růžička mi stoprocentně oznámil, že Slavie dostala nebo má dostat od jakéhosi Palaščáka cosi. Já jsem to vzal na vědomí a připomenul jsem mu, že nesmí opomenout se s tím člověkem domluvit na reklamní nebo darovací smlouvě,“ řekl s tím, že nic dalšího si nepamatuje, protože šlo vzhledem k rozpočtu klubu o naprosto bezvýznamnou částku.

„Byla to doba, kdy klub neměl peněz nazbyt. Kdyby se někde poflakovala taková částka, tak bych o tom zcela nepochybně věděl. Byla naprosto jednoznačná povinnost tyto záležitosti účtovat,“ kontroval další akcionář Richard Benýšek.

Jednání bude pokračovat 27. září výslechem zbývajících svědků. Růžička, kterému hrozí až pětileté vězení nebo peněžitý trest, se ze zasedání předem omluvil.

Autor:

Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA
Rozdáváme Bi-Oil ZDARMA

Maminky, pojďme si po sérii dětského testování dopřát také něco pro sebe. Ať už vás trápí strie, jizvy, dehydrovaná pokožka, pigmentové skvrny nebo...