Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Růžička nemá ve sportu co dělat, ať chodí kanálama, zlobí se Palaščák

Sport

  16:59
PRAHA - Miroslav Palaščák, jenž loni v dubnu odstartoval obří aféru kolem Vladimíra Růžičky, je zklamaný, jakým směrem se vyšetřování ubírá. „Pan Růžička byl obviněn z něčeho, co není z pohledu českého hokeje vůbec důležité,“ tvrdí.

Vladimír Růžička na tréninku hokejové reprezentace po utkání s Lotyšskem. foto:  Michal Šula, MAFRA

Palaščák vystoupil loni v dubnu, pár týdnů před startem hokejového šampionátu, s nahrávkou, na níž diskutoval s Vladimírem Růžičkou o částce 500 tisíc za to, že se tehdejší trenér Slavie „postará“ o jeho syna.

Kouč se brání. Podle jeho slov nešlo o úplatek, nýbrž o sponzorský dar. Po MS v Praze a Ostravě se však do zkušeného trenéra pustili i další rodiče a Růžička pod tlakem rezignoval na místo trenéra národního týmu.

Policie v úterý zahájila s koučem trestní řízení a stíhá ho ze zpronevěry. Hrozí mu až pětileté vězení. „Lidé jako on nemají ve sportu co dělat,“ prohlásil v rozhovoru pro Lidovky.cz Palaščák.

Miroslav Palaščák

Lidovky.cz: Co říkáte na to, jaké „obrátky“ kauza v čele s Vladimírem Růžičkou dostala?
Jsem hluboce zklamaný. Pan Růžička byl obviněn z něčeho, co není z pohledu českého hokeje vůbec důležité. Asi je těžké v naší společnosti obvinit člověka za skutek, který je úplně jasný a praktikuje se v našem hokeji. Nad tím by se měli pozastavit naši zákonodárci i ministerstvo spravedlnosti. Jak je možné, že tyto praktiky, tedy příjímání peněz od rodičů, jsou naprosto legální, pokud to zanesete do účetnictví jako sponzorský dar?

Tímto se řeklo trenérům a manažerům klubů, že je vlastně zcela beztrestné inkasovat od rodičů mnohasettisícové částky za to, aby jejich děti hrály hokej dál. A nejen to: aby nastupovaly v první formaci, hrály přesilovky a byly nominovány do reprezentace.

Lidovky.cz: Trenér Růžička může za zpronevěru v krajním případě nastoupit do vězení. Čekal jste, že bude čelit tak přísnému obvinění?
Nikdy jsem neřešil výši trestu. Jde mi jen o to, aby se podobní lidé již nikdy nemohli objevit na zimních stadionech. Měli by chodit kanálama, tak jak je to běžné všude na světě. Přeji si, ať se k sobě všichni rodiče, manažeři a trenéři začnou chovat navzájem slušně a mají k sobě respekt. Toto chování by se mělo také přenést na led mezi malé i velké hokejisty. Všichni by měli ctít zásady fair play a usilovat o to, aby se hokej stal férový a morálně co nejčistší

Lidovky.cz: Jaký dopad může mít tento vývoj kauzy pro celý český hokej?
Když čtu notoricky známé vyjádření svazu, tak mám obavy, že je chování pana Růžičky vnímáno jako selhání jedince, nikoliv jako systémová záležitost. Chtěl bych představitele svazu odkázat na stránky nově vzniklé hokejové asociace (hokej-fairplay.cz), kde je plno důkazů.

Obvinění Růžičky? Respektujme presumpci neviny, říká hokejový šéf

Chtěl bych je požádat, aby ve spolupráci s hokejovou asociací začali věci řešit, minimalizovali prostor pro nekalé praktiky a poslouchali, co se u nás v hokeji děje. Mám nyní dojem, že když byl pan Růžička obviněn pouze ze zpronevěry, tak se nečestné jednání zlegalizovalo.

Z toho pohledu si myslím, že to na český mládežnický hokej bude mít hodně negativní vliv. Problém tím pádem nebyl v tom, že jsou po rodičích požadovány peníze tvrdým a bezohledným způsobem, ale to, že tyto prostředky nejsou zaúčtovány do účetnictví klubu a že si je někteří lidé cpou do kapes. Věřte mi, že pokud je rodič nucen peníze dát a vlastně je vzít z rodinných rozpočtů, je jim úplně jedno, jak jsou, nebo nejsou zaúčtovány.

Lidovky.cz: Myslíte, že by měl Vladimír Růžička nadále vykonávat funkci trenéra?
Můj názor je jednoznačný - lidé tohoto typu nemají ve sportu co dělat. Ale nedělám si iluzi o pánech Veverkových (šéfech hokejového klubu v Chomutově, kde Růžička trénuje - pozn. red) ani o vedení svazu. Ti první ho jmenovali do funkce trenéra na deset let a druzí ho „podrželi“.

Chomutovský trenér Vladimír Růžička.
Trenér Chomutova Vladimír Růžička.

Možná už se připravuje návrat pana Růžičky na reprezentační střídačku, protože vlastně zpronevěra nemá s hokejem jako takovým nic společného. To, že požadoval a bral peníze, je asi věc naprosto normální.

Lidovky.cz: Jak by se tedy měl k celé situaci postavit Chomutov a hokejový svaz?
Nechci nikomu radit a předepisovat, jak by se měl kdo chovat. Tato kauza odkryla vlastně všechny přímé i nepřímé účastníky této aféry. Zjistíte, že veřejnoprávní televize není tak veřejnoprávní a média obecně nejsou tak nezávislá, jak se nám snaží namluvit.

Policie obvinila Vladimíra Růžičku ze zpronevěry, hrozí mu pět let

Jako kladný dopad této kauzy však vidím to, že vznikla asociace hráčů žákovského a mládežnického hokeje, vedle čehož je aféra kolem pana Růžičky úplně marginální. Doufejme, že malí hokejisté tuto poslední šanci nepromarní.

Na druhou stranu musím poděkovat policii a státnímu zastupitelství za to, že se poctivě snažily vše vyšetřit a nevyhověly přání pana Vondráčka z hnutí Amnesty International, jenž věřil, že se kauza odloží.

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...