Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -8 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S koronavirem zemřelo v Česku přes 400 lidí. Z hlediska nových případů je na tom nejhůř Plzeň-sever

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Petr Eret MAFRA

Praha Počet obětí koronaviru v Česku překročil hranici 400, dosud zemřelo 401 lidí. V úterý zároveň přibylo už 192 potvrzených případů nákazy, což je více než za celé pondělí. Od března se v ČR nakazilo 20 393 lidí, více než tři čtvrtiny se jich vyléčily. Aktuálně je v Česku 4846 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví platných k úterním 18:00.

Podle aktuálních dat ministerstva v pondělí zemřeli s koronavirem v ČR tři lidé. Je to nejvyšší počet obětí od 24. června, tři nakažení lidé v jeden den zemřeli také 24. července. 

Dosud nejvíce obětí hlásí Praha, kde s koronavirem zemřelo 113 lidí. Následuje Moravskoslezský kraj, kde je 84 obětí. Méně než deset zemřelých mají naopak kraje Královéhradecký, Liberecký, Zlínský a Jihočeský.

U většiny nakažených je ale průběh nemoci mírný. S koronavirem je v Česku hospitalizováno 122 lidí, v těžkém stavu je 29 z nich.

Denní nárůst potvrzených případů nákazy se minulý týden ve všedních dnech pohyboval od pondělních 140 do čtvrtečních 329. V sobotu a neděli pak stejně jako o minulém víkendu klesl přírůstek pod 200, kde zůstal i v pondělí.

Nejpostiženějším regionem je okres Plzeň-sever, kde za posledních sedm dní přibylo přes 42 nových případů v přepočtu na 100 000 obyvatel. Následuje Praha a Uherskohradišťsko s více než 34 případy na 100 000 obyvatel za poslední týden. Jen nepatrně lépe na tom jsou Havlíčkobrodsko, Klatovsko a Frýdecko-Místecko.

Praha a okres Frýdek-Místek nadále zůstávají jedinými regiony, které jsou na mapě ministerstva zdravotnictví označeny zelenou barvou signalizující výskyt nákazy bez přenosu nemoci v komunitě. Ostatní regiony Česka jsou bílé, tedy s nulovým či zanedbatelným rizikem.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí oznámil, že v Česku bude od úterý 1. září znovu povinné zakrytí nosu a úst ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy. Opatření má bránit šíření nového typu koronaviru po začátku školního roku, který s sebou přináší častější kontakty mezi lidmi a cestování. Od příštího týdne se změní pravidla pro karanténu a izolaci.

Byť případů covidu opět přibývá, úmrtí je mnohem méně

Výběr informací o vývoji počtu zemřelých v souvislosti s nemocí covid-19:

  • První případy koronaviru se v Česku objevily 1. března. Tři týdny po potvrzení první nákazy, 22. března, byl ohlášen první mrtvý, u kterého testy potvrdily přítomnost koronaviru. Šlo o pětadevadesátiletého muže, který trpěl řadou zdravotních problémů.
  • V prvních týdnech poměrně rychle přibývalo nakažených (nejvíce nových případů přibylo 27. března - 377) a souběžně rostl i počet zemřelých. Po určitém poklesu počtu nově nakažených v květnu a červnu začalo opět přibývat nakažených od druhé poloviny července, zemřelých v souvislosti s covid-19 již přibývalo výrazně méně.
  • Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem rostl především v jarních měsících, první stovku překročil za 17 dní od prvního úmrtí (38 dní od prvního výskytu). Už 17. května překročil počet zemřelých hranici 300, tedy za osm týdnů od prvního úmrtí a 11 týdnů od prvního výskytu nemoci v ČR. V několika dnech činil počet zemřelých i více než deset denně. Dalších sto lidí s covid-19 zemřelo během následujících téměř 14 týdnů, 401 úmrtí oznámilo ministerstvo zdravotnictví dnes.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...