Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sarkozy si počíná jako rasista, říká Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Schwarzenberg | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Počínání Francie a prezidenta Nicolase Sarkozyho, který ze země po stovkách vykazuje rumunské Romy, ostře odsoudil český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Zároveň svým kolegům z evropských velmocí vytkl, že při projednávání této otázky nechávají za dveřmi nové země EU včetně Česka.

"To, jak prezident Sarkozy vyhošťuje rumunské občany, je proti duchu a stanovám EU. Mírně řečeno, když se na to díváte, nelze se ubránit podezření, že v tom hrají roli taky rasistické pohledy," řekl LN ministr zahraničí.

Čtěte více

Francie v těchto dnech ladí program pro svůj summit evropských velmocí o imigraci a Romech, který si svolala do Paříže na 6. září.
Pozvánku ale nedostali Rumuni a Bulhaři, o jejichž občanech se má jednat. Ale například ani Češi.

Zúčastní se ho naopak Kanada, která právě kvůli romským žadatelům o azyl zavedla Česku loni vízovou povinnost. "Dělat poradu bez zemí, v nichž má tento problém zajisté kořeny, je podivná, mylná myšlenka," podotkl český ministr.

Kocáb: O nich bez nich

Velmoci v čele s Francií budou řešit stejné otázky za zavřenými dveřmi už za pár dní. "V Paříži by to nemělo být jednání o nich bez nich," odkázal se dokonce na "Mnichov" vládní zmocněnec pro lidská práva Michael Kocáb, který z titulu své funkce předsedá mezivládní iniciativě Dekáda romské integrace.

Za velmi netaktický označil summit i premiérův poradce pro lidská práva Roman Joch.

Celý text a Kocábovy 'mnichovské' narážky si přečtěte v deníku

Vydělat na testování je snadné. Reportér MF DNES zkusil zřídit odběrové místo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete si vydělat velké peníze? Otevřete si testovací místo na koronavirus. MF DNES zmapovala, jak funguje byznys s...

Legální návod pro nedočkavé lovce očkování. Jak se k němu dostat před termínem

Lidé, kteří mají nárok na očkování, se do něj budou moct začít registrovat od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Každý týden zbudou v očkovacích centrech po republice desítky volných dávek očkování proti covidu. Stává se to dvěma...

Expert iDNES Premium Reichel vzpomíná na Říhu. A radí: Ukažme Rusům sílu!

Robert Reichel | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vůdce zlaté generace českého hokeje Robert Reichel bude v pravidelných komentářích pro iDNES Premium hodnotit...