Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Brazilská mutace na Děčínsku: šlo o loňskou verzi viru, která není tak agresivní a nebezpečná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: MAFRA

Praha Ve dvou záchytech brazilské mutace koronaviru na Děčínsku nešlo o novější agresivnější a nakažlivější variantu viru, ale méně schopnou mutaci z loňského roku.

Sdělila to šéfka Národní referenční laboratoře pro chřipku ve Státním zdravotním ústavu Helena Jiřincová, píše úterní Právo. Další dva záchyty starší, méně nebezpečné brazilské mutace odhalila koncem února Fakultní nemocnice Brno.

Brazilská mutace koronaviru na Děčínsku navíc nemusí podle viroložky Ruth Tachezy pocházet ze zahraničí, mohla se vyvinout v ČR. O účinnosti očkování na tento typ se podle vědců zatím moc neví.

„V principu nemusí být mutace importem, ale konvergentni evolucí variant v ČR, které se tlakem imunitního systému dopracovaly ke stejnému obrazu,“ uveda Tachezy, která je členkou iniciativy vědců Sníh. Konvergentní evolucí se označují procesy, kdy se pod stejnými vnějšími podmínkami vyvíjejí různé nepříbuzné druhy k podobnému výsledku. Pokud by ale šlo o zavlečení ze zahraničí, je to podle Tachezy zásadní pochybení při kontrole vstupu cestovatelů do ČR.

Také podle Jiřincové se pravděpodobně jedná o konvergentní mutaci. „Je spíše pravděpodobné, že s pomalou vakcinací u nás budeme vytvářet evoluční tlak vedoucí k tvorbě variant nesoucích (mutaci) E484K, případně jiné únikové mutace,“ uvedla. Mutace E484K je jihoafrická. Jako únikovou ji odborníci označují proto, že viru umožňuje unikat protilátkám dříve vytvořeným imunitním systémem proti starším mutacím, se kterými se setkal.

Přímo na populaci v Jihoafrické republice byly testované vakcíny AstraZeneca, Novavax a Jenssen od Johnson & Johnson. Účinnost byla nižší zejména u látky od AstraZeneca. Podle imunologa Václava Hořejšího z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR na tuto mutaci byla vyzkoušená čínská vakcína používaná v Brazílii a je účinná.

Kvůli výskytu dvou samostatných případů brazilské mutace a pokračujícímu vysokému záchytu nových případů covidu-19 na Děčínsku se tam otevřou školy až o týden později než jinde v ČR. Další dva záchyty starší, méně nebezpečné brazilské mutace odhalila koncem února Fakultní nemocnice Brno.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!