Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Schwarzenberg: Spor o kůrovce je pseudonáboženská válka

Česko

  12:02
PRAHA - TOP 09 vyzvala všechny strany šumavského sporu o kácení k návratu k jednacímu stolu. Předseda strany a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg na tiskové konferenci situaci okolo kůrovce označil za pseudonáboženskou válku.

Karel Schwarzenberg. foto: Lidové noviny

Straně Karla Schwarzenberga vadí, že ředitel parku Jan Stráský vyloučil z diskuse část vědecké obce. Kritizuje i to, že ministerstvo životního prostředí v posledních týdnech na situaci nereaguje.

"Dělají mrtvého brouka s nadějí, že kůrovec se bude chovat stejně jako oni," řekl na adresu ministerstva předseda Schwarzenberg. TOP 09 se podle něj s aktivisty, kteří už týden brání kácení stromů u Ptačí potoka na Modravě, dohodla, že pokud ministerstvo svolá kulatý stůl, aktivisté blokádu ukončí.

FOTOGALERIE

Schwarzenberg uvedl, že nemůže po odpůrcích kácení chtít, aby přestali s protestem ihned. Protest je podle něj jejich právo.

Anketa

Kdo má pravdu ve sporu o kůrovce na Šumavě?

Aktivisté, kteří chtějí zabránit kácení 1979
Správa parku, která chce napadené stromy odvézt 5502
Nevím 565

Někdejší člen vědecké rady Národního parku Šumava Jakub Hruška novinářům řekl, že z diskuse o budoucnosti byli vyloučeni vědci, kteří si myslí, že by 30 procent parku mělo být ponecháno přírodním procesům. Na zbývajících 70 procentech je podle nich zásah nutný.

JAK PROBÍHAJÍ BLOKÁDY

Schwarzenberg připomněl, že na situaci na Šumavě se dotazovala i Evropská komise. Ministerstvo zahraničí zatím neodpovědělo, protože čeká na vyjádření resortních ministerstev.

Autoři: ,

Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor
Ideální občerstvení na oslavu? Objednali jsme si Ovocný Světozor

Jak už jistě víte, rádi využíváme různé příležitosti ke společným oslavám. A Mezinárodní den dětí byl přesně takovou ideální záminkou, abychom se...