22. března 2015 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf dopravní policie: Zakažme tablety za volantem

Tomáš Lerch, ředitel dopravní policie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Lerch, ředitel dopravní policie. | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Policie by přivítala, aby bylo za volantem kromě držení mobilního telefonu zákonem zakázáno také ovládání tabletů a monitorů. O úplné zakázání telefonování za volantem, tedy i pomocí takzvaných handsfree, policie kvůli obtížné vymahatelnosti neusiluje. V České televizi to řekl ředitel Služby dopravní policie Policie ČR Tomáš Lerch.

Spousta řidičů si podle něj v současné době dělá z vozidla „kancelář“. Za volant tak usedají s tím, že si během jízdy vyřídí e-maily nebo hovory. „A někdy ani nutně nemusí porušovat zákon,“ poznamenal Lerch.

Podle odborníků je nebezpečí při telefonování s mobilem u ucha nebo přes handsfree podobně rizikové. Zakázat veškeré telefonování ale není podle Lercha vhodnou cestou, protože by to bylo v praxi obtížně vymahatelné. Měly by podle něj ale být zvýšeny sankce za držení mobilů a zákonem by mělo být během řízení také zakázáno ovládání tabletů a monitorů.

Česká televize uvedla, že nedostatečné věnování se řízení bylo loni nejčastější příčinou dopravních nehod, stalo se tak ve 14 098 případech. Zemřelo při nich 72 lidí.

Celkově loni zemřelo na silnicích 629 lidí, což je meziročně o 46 více. Stalo se 85.859 nehod.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!