14. července 2015 12:11, aktualizováno  13:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfovi sněmovny se motal jazyk. Dal jsem si dva panáky slivovice, přiznal Hamáček

Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. | foto: Dan Materna, MAFRA

Seriál špatně artikulujících poslanců ve sněmovně má nový díl. Video z jednání s evidentně špatně formulujícím předsedou dolní komory Janem Hamáčkem koluje na sociálních sítích. Sám Hamáček serveru Lidovky.cz potvrdil, že před zasedáním vypil dva panáky slivovice. „Uznávám, že to nebyl dobrý nápad, tím spíš v kombinaci s léky na bolesti zad, které užívám.“

ALKOHOLOVÉ VÝMLUVY ČESKÝCH POLITIKŮ

  • Sklenička alkoholu před zasedáním Sněmovny není u českých poslanců žádnou výjimkou; své excesy však čeští politici dokáží často po svém odůvodnit
  • Miloslav Kalousek k Davidu Rathovi, který ho osočil z pití alkoholu ve Sněmovně: „Jsem ochoten připustit, v rámci pokory parlamentní diskuse, že já se občas opiji, a vy se chováte jako debil. Rozdíl mezi námi je v tom, že já jsem schopen se z toho do druhého dne vyspat“.
  • Někdejší senátor a ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) naboural v roce 1998 přes Sněmovnou tři auta. Dechová zkouška prokázala, že byl pod vlivem alkoholu, on sám však tvrdil, že se pouze „namazal francovkou“.
  • V roce 2002 se v Praze vyboural také poslanec KDU-ČSL Pavel Plánička. Odmítl jít na dechovou i krevní zkoušku s odkazem na poslaneckou imunitu.
  • Milovníkem alkoholu byl také exposlanec ODS Petr Kott (aktuálně obviněn v korupční kauze s evropskými dotacemi). Poté co na schůzi Sněmovny v roce 2003 silně opil, absolvoval dokonce protialkoholní léčbu. „Když jsem se díval na politiku napříč stranami, tak jsem někdy měl chuť říct ,Já jsem jenom chlastal,´ uvedl v roce 2006 v rozhovoru pro Lidovky.cz na svoji obhajobu.
  • Asi nejznámější alkoholové odůvodnění pronesla na obhajobu ,virózy´prezidenta Miloše Zemana jeho mluvčí poté, co v květnu 2013 vrávoral nad korunovačními klenoty. „Podepsala se na něm lehká viróza, se kterou bojuje několik dnů, řekla serveru Lidovky.cz tehdejší hradní mluvčí Hana Burianová.

Na videu ze schůze z 18. června zjišťuje Hamáček jména přítomných poslanců. Špatně artikuluje a nedaří se mu zaostřit na monitor předsedajícího. Když se mu pak pod jazykem zaplete příjmení nepřítomného poslance Kolovratníka z ANO, je zřejmé, že není v dobré kondici.

„Uznávám, že jsem udělal chybu. Jako omluvu jsem už minulý týden poslal deset tisíc korun na dobročinné účely,“ řekl serveru Lidovky.cz Jan Hamáček. Podle jeho slov video zachycuje pouze dvacetivteřinovou pasáž z více než hodinové schůze. „Zrovna v tu chvíli se mi vlivem kombinace alkoholu a léků udělalo nevolno, proto jsem také požádal kolegu Gazdíka, aby mě zastoupil,“ řekl serveru Lidovky.cz Hamáček. Když Hamáček vysvětloval indispozici Blesku, o lécích nemluvil: „Byla to kombinace únavy a stresu, neříkám, že jsem nic nepil, dal jsem si dvě skleničky.“ 

Paradoxně právě Hamáček stál v roce 2014 za zákazem konzumace a podávání alkoholu ve všech restauračních zařízení v Poslanecké sněmovně během jednání. „Má to být konec debaty o tom, zda se v Poslanecké sněmovně může nebo nesmí během jednání konzumovat alkohol. Myslím, že tímto rozhodnutím je to jasně vyřešeno,“ zdůvodnil loni v březnu stopku alkoholu Hamáček.

Není to nefér, že jsou jen Miroslav Kalousek a Petr Kott proslulí svým parlamentním opilstvím? A co Jan Hamáček?

Posted by Erik Best on 13. červenec 2015
rozMichaela Rozšafná