11. května 2017 13:45 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senát i premiér jsou připraveni na žalobu na Zemana. Vadí jim porušení ústavy

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 33Diskuse
Miloš Zeman na Pražském hradě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman na Pražském hradě. | foto: Reuters

PRAHA Sobotka se počátkem příštího týdne sejde s experty, aby připravili návrh kompetenční žaloby na Zemana. Doufá ale v to, že ji nebude muset podávat. O případné žalobě diskutují i senátoři. Pro její předložení by se v Senátu pravděpodobně našel dostatek hlasů. Připravenost hlasovat pro ni nově oznámil desetičlenný klub ODS. Žalobu chystají senátorské kluby lidovců a Starostů, které mají celkem 27 členů. Podporu už vyjádřili i někteří sociální demokraté a senátoři za Stranu zelených.

K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory.

Senátorský klub ODS „je připraven podpořit podání ústavní žaloby Senátu proti prezidentu republiky, budou-li naplněny znaky hrubého porušení ústavy“, oznámil ve čtvrtek předseda frakce Miloš Vystrčil.

Za hrubé porušení ústavy by iniciátoři ústavní stížnosti pokládali to, pokud by prezident Miloš Zeman odmítal vyhovět návrhu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na odvolání šéfa ANO Andreje Babiše. Sobotka zdůvodňuje Babišovo odvolání jeho finančními operacemi a podezřením z ovlivňování médií.

Senátoři s předložením návrhu ústavní žaloby na prezidenta zřejmě spěchat nebudou, i když její návrh původně chtěli předložit už příští týden. Chtějí dát přednost premiérovi, aby na Zemana k Ústavnímu soudu podal kompetenční žalobu ohledně Babišova odvolání. Zeman chce o věci rozhodnout až po návratu z Číny, tedy po 18. květnu.

Zeman naposledy doporučil vládní koalici odchod Babiše i Sobotky z vlády, nebo předčasné volby do Sněmovny. Vládní strany si to mají rozmyslet. Předčasné volby během půlroku před řádnými nechtějí. Babiš opustit vládu odmítá, Sobotka už dříve připustil, že by obnovený kabinet vést nemusel.

ČTK
  • 33Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz