11. května 2017 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman šachovým tahem sabotoval Sobotkovu návštěvu v Lucemburku, píše místní tisk

Bohuslav Sobotka na Pražském hradě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka na Pražském hradě | foto: ČTK

Překvapivou sms zprávou krátce před odletem torpédoval prezident Miloš Zeman návštěvu premiéra Bohuslava Sobotky v Lucembursku. Napsal to list Luxemburger Wort. Vládní krize v Česku podle něj zastínila celou návštěvu. Sobotku list označil za „anti-populistu“, který je svým postojem mezi představiteli visegrádských států výjimkou.

Sobotka ve středu odletěl na návštěvu Lucemburska u příležitosti 95. výročí navázání diplomatických styků velkovévodství s tehdejším Československem. Podle listu Luxemburger Wort ale setkání s premiérem Xavierem Bettelem zastínila „pražská domácí politika“.

Českého premiéra při odletu do Lucemburska zastihla na letišti „překvapivá“ smska od prezidenta Zemana, který svolal předsedy vládních stran na jednání o budoucnosti koalice. V tomto okamžiku podle lucemburského listu ale Sobotka nemohl cestu odříci, „aniž by riskoval diplomatickou roztržku“. Podle deníku šlo o „promyšlený šachový tah (prezidenta) Zemana“, který mohl Sobotku obvinit z toho, že dává návštěvě v Lucembursku přednost před řešením domácí krize.

Na svém zpravodajském webu Luxemburger Tagblatt o Sobotkovi hovoří jako o „anti-populistovi“. Mezi premiéry států visegrádské čtyřky (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) je podle něj jediným, se kterým se ještě nepustil do křížku lucemburský ministr zahraničí Jean Asselborn. Zatímco maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi hrozil ministr vyhozením jeho země z EU a polským představitelům vyčítal sovětské metody, český premiér Sobotka je mezi předními politiky Visegrádu „jasnou výjimkou“.

Server tagblatt.lu upozornil také na to, že přes mnohé výroky o přátelství Lucemburska a Česka, jsou obě země v současnosti velkými konkurenty. Obě totiž usilují o přesun Evropské bankovní agentury (EBA) v souvislosti s odchodem Británie z EU právě do své země. V této souvislosti listu upozornil, že evropské smlouvy už v roce 1965 stanovily, že „orgány Evropského společenství uhlí a oceli zodpovědné za finanční intervence budou mít sídlo v Lucembursku“. Podle premiéra Bettela z tohoto dokumentu jasně vyplývá, že má Lucemburk na EBA právní nárok.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz