11. května 2017 14:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman: Kdyby ti dva kohouti odešli, tak vláda dovládne

Třetí den návštěvy Miloše Zemana v Libereckém kraji. Přijel do Doks. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třetí den návštěvy Miloše Zemana v Libereckém kraji. Přijel do Doks. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

DOKSY Prezident Miloš Zeman ve středu v Liberci na večerním jednání se zástupci vládních stran předložil návrh, který obsahoval i odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO). Zeman, který ve čtvrtek ukončí návštěvu Libereckého kraje, to řekl na besedě s veřejností v Doksech.

Nesdělil ovšem, zda návrh, který označil za „komplexnější“, zahrnoval vedle Babišova odvolání i odchod premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). O tom se po schůzce zmínil právě ministr financí a předseda hnutí ANO Babiš.

„Včera (ve středu) jsem vedl jednání s představiteli tří koaličních stran. Předložil jsem jim návrh, který zahrnuje toto odvolání (Babiše), je ale samozřejmě komplexnější,“ odpověděl ve čtvrtek Zeman na dotaz z publika. Předpokládá, že jeho návrh projednají vedoucí orgány všech tří koaličních stran. „Nepokládám za slušné sdělovat tento návrh do všech podrobností dříve, než ho tato grémia projednají,“ dodal prezident.

K možnosti, že by z vlády odešli jak premiér Sobotka, tak ministr financí Babiš, Zeman podotkl. „Kdyby ti dva kohouti odešli, přestali se hádat, tak vláda dovládne do do konce. A občané sami, nikoli politici, pak rozhodnou, jaká bude za půl roku nová vláda,“ uvedl prezident.

Sobotka ovšem takovou variantu odmítl. Prezident nemá vytvářet scénáře, ale má odvolat Babiše, říká Sobotka.

Třetí den návštěvy Miloše Zemana v Libereckém kraji. Přijel do Doks.
Třetí den návštěvy Miloše Zemana v Libereckém kraji. Přijel do Doks.

O odvolání vicepremiéra a ministra financí usiluje kvůli nevyjasněným kauzám spojeným s jeho podnikáním premiér Sobotka. Spory v koalici vyústily ve vládní krizi, kterou středeční jednání v Liberci nevyřešilo a a ostatní koaliční politici Zemanovy návrhy neupřesnili.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) jen oznámil, že prezidentovy návrhy nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. ČSSD na Babišově odvolání trvá, ten sám rezignovat odmítá. Zeman zatím návrhu na Babišovo odvolání nevyhověl, další kroky zřejmě podnikne až po návratu z Číny, kam odcestuje ve čtvrtek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz