Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senát nevyřadil pandemický zákon z nynější schůze, řešit by se měl ve zkráceném jednání

PRAHA Senát odmítl vyřadit z nynější schůze pandemický zákon, který má umožnit vydávat opatření mimo nouzový stav. Vláda chce nouzový stav prodloužit. Vyřazení požadoval místopředseda Senátu Jan Horník (STAN). Starostové neuspěli ani s žádostí o to, aby Senát pandemický zákon neprojednával ve zkráceném jednání.

Část senátorů chce s ohledem na předpokládané prodloužení nouzového stavu zákon schvalovat až na příští schůzi 17. března tak, aby bylo možné jeho úpravy řádně připravit. Kromě Starostů to chtěli také senátoři z klubu Pirátů a hnutí Senátor 21. Pro odklad celého projednávání zákona hlasovalo jen 14 ze 76 přítomných senátorů.

Senát by měl ale podle ODS, TOP 09 a KDU-ČSL projednat návrh pandemického zákona tak, aby mohl platit co nejdříve. Jednání o prodloužení nouzového stavu, které chce premiér Andrej Babiš (ANO), by podle nich mohlo být souběžné. Podle předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry je lepší nyní schválit minimalistickou variantu úprav zákona a dalšími nepřesnostmi se zabývat později.

Karel Havlíček, Andrej Babiš a Jan Blatný, jednání vlády s opozicí o...
Ministr zdravotnictví Jan bLatný na jednání sněmovny o pandemickém zákoně....

Pandemický zákon má umožnit přijímat protiepidemická opatření i mimo nouzový stav. Senátní zdravotnický výbor se na základě dohody klubů domluvil pouze na minimálních úpravách tak, aby mohla změny ve zrychleném režimu projednat Sněmovna už v pátek. 

Senátoři chtějí především propojit ustanovení o pandemické pohotovosti s protiepidemickými opatřeními tak, aby zrušení pandemické pohotovosti automaticky znamenalo i zrušení těchto opatření. V opačném případě by opatření mohla platit až rok.

Minimalistickou verzi Starostové podpoří, podíleli se na ní, oznámil novinářům senátor za STAN Jiří Drahoš. „Žádná opatření nebudou moci platit po ukončení pandemického stavu,“ uvedl ke smyslu návrhu. Podle Drahoše měla vláda zákon připravit lépe. 

„Chaos, absence plánování nepřispívá k řešení pandemické ani společenské situace,“ dodal Drahoš. Kritizoval vládu za to, že chce nouzový stav prodloužit, aniž je jasné, jak je to s jeho ústavností.

Předseda senátní ústavní komise Zdeněk Hraba (STAN) označil prodloužení nouzového stavu za nezbytné s ohledem na rostoucí počet případů nákazy koronavirem i počet hospitalizovaných. Podle Hraby by se měl prodloužit o 30 dní. „Pandemický zákon je situován na klidnější časy, ne na současnou dobu,“ dodal Hraba.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy
Úklid hotový raz dva! Přihlaste se o jeden z 10 mopů 1-2 Spray max od Viledy

Čistá podlaha snadno a rychle? 1-2 Spray max se perfektně hodí na rychlý každodenní úklid, kdy se vám nechce tahat s těžkým kbelíkem vody. Které...