Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podpora podnikatelů je prý nedostatečná, Senát chce po vládě změnu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Miloš Vystrčil | foto: ČTK

Praha Senát považuje za zásadní, aby podpora podnikatelů zasažených vládními opatřeními proti epidemii byla spravedlivá a přiměřená. Senát proto chce, aby vláda zahájila podporu podnikatelů na principu náhrady veškerých prokazatelných nákladů nebo na principu náhrady ušlých tržeb.

Stojí to v usnesení, které ve středu Senát přijal k problematice dotačních programů pro podnikatele poskytovaných státem v souvislosti s vládními opatřeními vyhlašovanými v návaznosti na nouzový stav.

Podle senátního usnesení je nynější podpora podnikatelů nedostatečná. Je například nespravedlivá, protože jednotlivé programy mají různě nastavenou výši kompenzací. V různých sektorech je proto úroveň náhrad nevyrovnaná a tato nerovnost není odůvodněná. 

Také sektorové kompenzační programy cílí podle senátního usnesení výhradně na uzavřené provozovny a nerespektují ekonomickou realitu zasažení celého dodavatelského řetězce v daném sektoru.

Senát po vládě chce, aby mimo jiné upustila od plánu kompenzací založených na přepočtu podpory přes počet zaměstnanců na hlavní pracovní poměr. Podle senátorů je to problematické, protože tento přepočet nerespektuje například různé úrovně nákladů na podobnou činnost na různých místech nebo různé podnikatelské modely a jejich sezónnost.

Také kompenzační programy pro podnikatele mají být nastavené prostřednictvím zákona, jako je tomu u kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné. Senát po vládě také chce, aby ho informovala o tom, jak toto jeho usnesení zohlednila při svém rozhodování.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!