Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ke zpřísnění opatření zatím nedošlo. O zavření školek či omezení pohybu se rozhodne až ve čtvrtek

Jednání vlády - ilustrační foto foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha - Vláda ve středu nerozhodla o případném zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie. Večerní zasedání po dvou hodinách ukončila. V jednání bude pokračovat ve čtvrtek od 18:00. Novinářům řekl mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský.
  18:45aktualizováno  25. února 0:04

Hamáček: Vláda potřebuje nouzový stav kvůli omezení pohybu osob. Vývoj epidemie není podle něj překvapivý

Podle dosavadních informací ze středečního jednání členů vlády s opozicí, odboráři a zaměstnavateli by se mohly v Česku uzavřít mateřské školy. Dál by fungovala jen zařízení pro děti zdravotníků a pracovníků záchranného systému. Do škol by měli přestat chodit také žáci prvních a druhých tříd základních škol. Kabinet zvažuje také omezení pohybu mezi kraji či do určité vzdálenosti od bydliště. Zavřít by mohly také některé obchody, které dosud měly otevřeno.

Vláda původně zasedala ve středu ráno, premiér Andrej Babiš (ANO) poté oznámil, že se k jednání vrátí večer. Opatření je podle něj nutné zpřísnit, protože stávající pravidla epidemii covidu-19 nebrání dost účinně. O podobě opatření pak vláda jednala se sociálními partnery či opozicí. Opoziční uskupení si vyžádala, aby jim kabinet předložil chystaná opatření s konkrétním odůvodněním.

Středeční jednání vlády bylo podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zatím bez závěrů. Kabinet se shodl na rozsahu opatření, ve čtvrtek příslušné resorty zpracují definitivní texty, které ministři představí opozici. Vláda podle Hamáčka také požádá sněmovnu, aby nouzový stav neskončil sobotou, ale až na konci března.

Nouzový stav do konce března

Vláda požádá sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února. ČTK to sdělil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii covidu-19 platil do konce března.

„Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o revokaci usnesení o ukončení nouzového stavu a o souhlas s prodloužením do 31. března,“ napsal večer Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že opatření podle pandemického zákona v současné epidemické situaci nestačí. Kabinet nyní jedná o zpřísnění pravidel.

Nouzový stav v Česku platí od 5. října loňského roku. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s Ústavou.

Úřad vlády v tiskové zprávě po jednání napsal, že vzhledem k velmi nepříznivé epidemické situaci zastává vláda názor, že současnou krizi není možné vyřešit pouze za pomoci pandemického zákona. „Nedává totiž ministerstvu zdravotnictví kompetence vyhlásit dostatečně účinná opatření směřující především k omezení mobility občanů či možnost ukládat pracovní povinnost například pro pomoc přetíženým nemocnicím,“ uvedla Strakova akademie.

Vláda je přesvědčena o tom, že důvody pro trvání nouzového stavu v ČR nadále trvají. „Epidemický vývoj v zemi se nelepší, naopak se zhoršil kvůli rychlému šíření britské mutace viru a přibývá jak nově nakažených, tak i závažných případů, což vede k zahlcení českých nemocnic,“ zdůvodnil žádost kabinet.

Babiš po středečním ranním jednání vlády žádost kabinetu o prodloužení nouzového stavu avizoval. Opatření navázaná na pandemický zákon, který ve středu vrátil Senát do Sněmovny, by podle něj nyní nebyla dostatečná. O vládních záměrech ve středu odpoledne jednali ministři s opozičními stranami. Podle opozičních uskupení kabinet slíbil do čtvrtka předložit plánovaná opatření s řádným odůvodněním.

Vláda pošle plán

Vláda na středečním jednání slíbila do čtvrtka předložit opozici seznam opatření, která potřebuje k boji s epidemií covidu-19 s patřičným odůvodněním. Po středeční schůzce to novinářům řekli představitelé opozičních stran.  Piráti podle předsedy strany Ivana Bartoše nedali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) žádný slib ohledně nouzového stavu. Kabinet podle Babiše večer požádá o jeho prodloužení, protože jinak nebude mít dostatečné nástroje pro boj s epidemií.

Vláda podle Bartoše slíbila zaslat stranám seznam, jaká opatření by podle ní měla platit a především z jakých důvodů. „My jsme vládě nedali žádný slib, naopak jsem získal slib od premiéra, že nejpozději zítra (ve čtvrtek) ráno dostaneme seznam, co a proč chce vláda dělat,“ uvedl. 

Opatření by měla být odůvodněná v patřičné kvalitě. Po roce boje s epidemií podle něj vláda musí být schopná jednotlivá opatření doprovodit tím, jaké budou mít výsledky.

Předseda ODS Petr Fiala sdělil, že vládu žádal o zdůvodnění navrhovaných opatření a data, na základě nichž k nim došla. „Pan premiér nám přislíbil, že nám je do zítřka (čtvrtka) dodá a opatření odůvodní. Jednání tak skončila bez konkrétního výsledku,“ shrnul.

Bartoš podotkl, že na úterním jednání od členů vlády zaznělo, že si poradí jen s opatřeními podle pandemického zákona, který na přelomu tohoto a příštího týdne měl nahradit nutnost vyhlašování nouzového stavu. Působí to na něj dojmem, že vláda situaci řeší v chaosu. 

„Nemyslím si, že by včera (v úterý) měla jiná čísla a predikce,“ uvedl. Připomněl, že podle Pirátů a STAN by bylo řešením nejlépe povinné testování ve firmách či v rámci předpisů co největší důraz na práci z domova.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová napsala, že vláda představila několik zvažovaných opatření, ale řadu z nich nebyla schopna blíže zdůvodnit a předpovědět jejich dopad. „Slíbili nám lepší zdůvodnění a odpovědi na naše podněty a otázky dodat. Náš klub o tom teprve bude jednat,“ konstatovala.

Podle předsedy Starostů a nezávislých Víta Rakušana byla středeční schůzka informativní. I on uvedl, že vládu opozice požádala o podrobný a zdůvodněný přehled navrhovaných opatření. 

„Zdůvodnění je stěžejní součástí - je potřeba v krizi přijít s takovou sérií opatření, o kterých je odborná shoda na tom, že mají efekt,“ poznamenal. Na schůzce se podle něj mluvilo i o lepší komunikaci s veřejností. Potvrdil, že opozice dnes vládě podporu nevyslovila, nikdo ale nezpochybňoval extrémní vážnost situace. „Měl jsem pocit, že je snaha najít řešení,“ podotkl.

Sněmovna odmítla okamžitě zrušit nový nouzový stav, skončí se začátkem účinnosti pandemického zákona

Komunisté počkají s rozhodnutím o podpoře nouzového stavu na hlasování výkonného výboru strany, řekl Filip. Má pochopení pro omezení cest mezi kraji.

V souvislosti s možným zpřísnění opatření řekl, že má pochopení pro omezení cestování mezi zvlášť zasaženými kraji, chce však upřesnit jeho podmínky. Chce se také zaměřit na vyšší ochranu členů armády a vězeňské služby.

Předseda SPD Tomio Okamura i po schůzce s vládou zopakoval, že SPD prodloužení plošného nouzového stavu nepodpoří. „Jelikož se ukazuje, že stávající politika vlády ohledně opatření nikam nevede. Vláda musí zacílit na rizikové skupiny obyvatel a na udržení zdravotního systému - a ostatní nechat žít a pracovat při základních opatřeních,“ napsal.

Autor: