10. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Absurdní, reaguje Kala na senátory. Měl prověřit demolici domu na Václaváku

Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala | foto: ČTK

PRAHA Je to absurdní, reaguje prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala na žádost senátorů, aby se kontroloři zabývali plánovanou demolicí domu na Václavském náměstí. V rozhovoru pro Lidovky.cz totiž připomněl, že to byli právě senátoři, kdo zablokoval rozšíření pravomocí úřadu i na kontrolu samosprávy.

Na žádosti, aby se děním kolem domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice v Praze zabýval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), se v úterý dohodl kulturní výbor horní komory. Senátoři konkrétně chtějí, aby přezkoumal zpochybňované rozhodnutí památkového odboru pražského magistrátu, na jehož základě byla demolice domu, který je podle jeho architekta nazýván Kozákův, umožněna (více čtěte ZDE).

Lidovky.cz: Jak NKÚ zareaguje na výzvu senátního kulturního výboru?
Samozřejmě ji budeme zkoumat a budeme se snažit vyhovět. Ale co je na tom absurdní: nás najednou o pomoc žádá instituce, která před pár měsíci zablokovala náš přístup k samosprávám. Teď volají po tom, abychom šli přezkoumat nějaké sporné rozhodnutí, které se odehrálo na magistrátu města Prahy.

Lidovky.cz: Už jste výtku směřoval i členům kulturního výboru?
Zatím jsme jejich žádost oficiálně neobdrželi, ale hovořil jsem s předsedou výboru. Snažil jsem se vyjasnit si s ním pozice a ubezpečit ho, že bychom chtěli vyhovět, ale bohužel v této věci to asi nepůjde.

K TÉMATU:

Ta debata, která v Senátu zazněla, byla neskutečně zlá vůči NKÚ. Tvrdili, jak jsou už nyní samosprávy zatíženy kontrolou, jak není jasné, co vlastně máme dělat, a proč bychom tam vůbec měli chodit, že nemá smysl, aby se NKÚ zabývalo kontrolou samosprávy. A teď, když začne foukat, najednou volají o pomoc a najednou chtějí, aby NKÚ něco dělalo.

Lidovky.cz: A řekl vám předseda výboru, jak si představují, že byste mohli rozhodnutí magistrátu přezkoumávat, když tu pravomoc nemáte?
Ne.

Dům, o jehož demolici či zachování se vede spor

Dům, o jehož demolici či zachování se vede spor.

Lidovky.cz: Vy jste ale v úvodu řekl, že jejich výzvu budete zkoumat. Existuje možnost, jak by NKÚ do sporu o dům na Václavském náměstí mohl zasáhnout?
Upřímně řečeno, asi není. To, co jsem řekl, že to přezkoumáme, znamená, že to nechci a priori odmítnout, aby to nevypadalo, že jsem nějaký uražený nebo něco takového. Až tu žádost oficiálně dostaneme, tak se k ní vyjádříme. Ale jestli se mě ptáte na můj odborný názor, tak v tuto chvíli tvrdím, že to nepůjde.

Lidovky.cz: Kdyby jste měli rozšířené pravomoci, tak spor o daný dům by byl zrovna příklad toho, kdy byste se mohli pustit do kontroly?
Pokud bychom měli rozšířené pravomoci správným způsobem, tak bychom působili i v samosprávě. Otázka je, jestli zrovna i v tomto konkrétním správním řízení, to odpovědět neumím.

Víte, to je asi tak, jako když nosíte deštník v tašce a ono pořád neprší, pak ho necháte doma a najednou se divíte, že zmoknete. Toto je ten případ. Oni byli obrovskou většinou proti tomu, aby NKÚ mohl být na půdě samosprávy, a teď když začalo pršet, tak žádají o pomoc.

PSALI JSME:

Lidovky.cz  V předvolební kampani téma rozšíření pravomocí NKÚ zrovna nerezonuje. Na billboardech jsou jiná hesla. Máte stejný dojem?
Mám trochu jiný dojem. V programech politických stran se to téma stále vyskytuje. A také nám pomáhají nevládní organizace - v programu Rekonstrukce státu, v jejich desateru, je právě i rozšíření naší působnosti. Ona ta předvolební kampaň bohužel není moc věcná, je to spíše o těch billboardech. Ale v programech to téma je.

O PŘIPRAVOVANÉ DEMOLICI ČTĚTE VÍCE:

Kolem projektu se už řadu měsíců vedou vzrušené debaty a proti bourání se několikrát demonstrovalo. V červenci ale ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům nebude památkově chráněn, což otevřelo cestu k žádosti o jeho demolici. Stavební úřad Prahy 1 povolil demolici letos v září.

Na místě současného domu by měla stát budova o devíti podlažích, bude tedy o dvě patra vyšší než sousední objekty. Dvě horní patra mají proto postupně ustupovat do pozadí. Půdorysně bude tvořit písmeno L. Budova bude dále mít tři podzemní podlaží. V horním z nich a ve dvou nadzemních podlažích mají být podle plánů obchody, ve zbytku nadzemní části budou kanceláře.