Senát chce toleranci k alkoholu i pro cyklisty. Po přejetí hranice z Rakouska jim teď hrozí pokuta |
Snížení odměn má podle tvůrců předlohy omezit hromadění funkcí ve veřejné správě. Poslankyně a neplacená karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) návrh hájila mimo jiné tím, že členové vlády z řad zákonodárců nedostávají celý poslanecký či senátorský plat, ale jen peníze na asistenty nebo na chod poslanecké kanceláře. „Ten zákon je správný a spravedlivý,“ uvedla poslankyně a hejtmanka.
„Je to čistě populistický návrh, který nemá nic společného se spravedlností,“ oponoval senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Senátor ODS a starosta Mikulova Rostislav Koštial označil návrh za „bizarní“. Místopředseda Senátu, starosta Božího Daru a zastupitel Karlovarského kraje Jan Horník (STAN) uvedl, že by vláda ani poslanci neměli zasahovat do rozhodnutí voličů.
Senát zřejmě odmítne Národní sportovní agenturu. Kvůli obavám z nárůstu administrativy |
Kritici předlohy poukazovali také na to, že někteří zákonodárci souběžně působí ve svých původních zaměstnáních, přičemž jim by se mzda nekrátila. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil k obhajobě hejtmanky podotkl, že zastánci předlohy z ANO chtějí snížit starostovský plat zákonodárcům a přitom schválili návrh, aby předseda Národní sportovní agentury mohl pobírat ministerský i poslanecký plat.
Vystrčil také uvedl, že ho poslanci ANO vybízeli k tomu, aby Senát novelu pouze pozměnil tak, aby placení zastupitelé - zákonodárci dostávali sedm desetin platu.
Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, zhruba od 39 000 korun do 111 300 korun. Hejtmani pobírají přibližně mezi 117 200 a 128 900 korunami, které náleží primátorovi hlavního města. Základní plat poslance a senátora bez příplatků a náhrad činí 82 400 korun.