Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Senátoři podpořili nové sankce vůči Rusku kvůli zadržení Navalného

Alexei Navalnyj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexei Navalnyj. | foto: Mstyslav ChernovČTK

PRAHA Senátní zahraniční výbor podpořil kvůli nedělnímu zadržení ruského opozičního předáka Alexeje Navalného, jehož loňská otrava novičokem nebyla objasněna, zavedení nových sankcí EU vůči Rusku. Zástupci české vlády by to podle výboru měli probrat na nejbližším zasedání ministrů zahraničí zemí EU.

Zadržení Navalného po návratu do Moskvy z Německa, kde se od loňského srpna léčil po otravě novičokem, „opět nastolilo otázku ochrany lidských práv a fungování justice v Ruské federaci“, konstatoval výbor na návrh svého předsedy Pavla Fischera (nezávislý). Navalnyj je pokládán za nejvážnějšího politického soupeře a kritika ruského prezidenta Vladimira Putina.

Výbor současně poukázal na to, že „dosud nebyly ze strany Ruské federace uspokojivě vysvětleny okolnosti“ otravy Navalného. Nepomohly tomu ani sankce, které EU uvalila na vybrané spolupracovníky prezidenta Putina. Výbor připomenul, že otravu Navalného zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok potvrdila Organizace pro zákaz chemických zbraní OSN i laboratorní analýzy, které byly provedeny ve třech zemích EU.

Výbor podle usnesení podporuje vládu v úsilí „projednat další postup vůči Ruské federaci na nejbližším setkání Rady pro zahraniční věci EU, a to včetně zavedení nových sankcí“. Evropská unie a Británie kvůli otravě uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla recipročními postihy.

Senátoři rovněž apelovali na ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby ve spolupráci s partnery v EU zahájili rozhovory s nově zvoleným prezidentem USA Joe Bidenem o vztahu k Ruské federaci, mimo jiné v souvislosti s pokračováním stavby plynovodu NordStream 2, který americká administrativa podrobila sankcím. Měli by se také pokusit o společný postoj k Číně mimo jiné v souvislosti s investiční dohodou mezi EU a Čínou.

Navalnyj, který se od loňského srpna v Berlíně zotavoval z pokusu o otravu látkou ze skupiny novičok na ruském území, byl zatčen v neděli krátce po přistání v Moskvě. Ruská vězeňská služba to zdůvodnila tím, že Navalnyj se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru. V pondělí byl poslán na 30 dní do vazby.

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...