Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud: Ševčík zatím nesmí být vyloučen z Liberálního institutu

Česko

  17:57
PRAHA - Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Miroslav Ševčík zatím nesmí být vyloučen z Liberálního institutu, kterému v minulosti šéfoval. Předběžným opatřením to nařídil Městský soud v Praze, k němuž se Ševčík obrátil. Své vyloučení od začátku považoval za neplatné.

Miroslav Ševčík foto:  Tomáš Krist, MAFRA

V pondělí o tom informoval Daniel Váňa, mluvčí Národohospodářské fakulty VŠE. Petr Koblovský, který nyní Liberální institut vede, v reakci sdělil, že institut se proti opatření odvolá.

Institut: Chce zpět aby škodil

Liberální institut na začátku dubna informoval, že jeho správní rada rozhodla o Ševčíkově vyloučení. Zdůvodnil to Ševčíkovým nepřijatelným jednáním v roli děkana i jako soukromé osoby. „Jeho jednání bylo nejen v rozporu s principy klasického liberalismu a posláním Liberálního institutu, ale i se zásadami slušného chování. Ševčík se navíc v posledních letech na činnosti Liberálního institutu nepodílel, a naopak svým jednáním poškozoval jeho dobré jméno,“ uvedl tehdy institut.

Liberální institut vyloučil Ševčíka, ten to odmítá a tvrdí, že jde o mstu

„Proti předběžnému opatření se odvoláme, neboť není předběžné,“ prohlásil v pondělí Koblovský. „Docent Ševčík byl vyloučen dne 15. března správní radou institutu. Podal včas opravný prostředek, který projedná akademická rada v souladu se stanovami na nejbližším zasedání. Do okamžiku projednaní nebude pan Ševčík považován za člena,“ doplnil. Ševčík podle Koblovského jinak nejeví o institut zájem. „Domáhá se členství zjevně, aby mohl institut poškozovat,“ sdělil šéf organizace.

Ševčík: Jde o mstu

Ševčík prohlásil, že vyloučení považuje za neplatné. Šlo podle něj o mstu související se snahou o důsledné vyšetření podezřelých finančních machinací v Liberálním institutu. Obrátil se na soud, který jeho žádosti o předběžné opatření vyhověl. „Celou záležitost s mým vyloučením z Liberálního institutu považuji za dětinský pokus o osobní mstu a další špinění mého jména,“ uvedl v pondělním tiskovém prohlášení.

Ševčíkův modrý maják? Univerzita nic neřeší. Je to soukromá věc, tvrdí

Ševčík měl jako děkan v minulosti spory s řadou pedagogů. Protestovala proti němu i část studentů. V tisku se také v minulosti objevily informace o tom, že například v roce 2014 nechtěl čekat v zácpě na dálnici D5 a se zapnutým majáčkem odjel z místa v protisměru v pruhu, ve kterém v tu chvíli jezdily sanitky.

Miroslav Ševčík
Velký Beranov 10.9. 2010: Miroslav Ševčík byl chycen při rychlé jízdě.

Liberální institut je nestátní, nezávislou a neziskovou organizací založenou v únoru 1990. Patří mezi nejznámější analytická centra v České republice. Cílem institutu je rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu, a to zejména prostřednictvím vzdělávacích projektů a publikací v České republice i zahraničí.

Autor:

Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem
Recept: Pljeskavica s ajvarem a kajmakem

Mleté maso propracujeme rukama, dochutíme pepřem, solí a mletou paprikou. Důkladně vmícháme nadrobno nakrájenou cibuli. Necháme odležet v chladu.