Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Žádná msta. Vyloučení Ševčíka z Liberálního institutu platí, rozhodl soud

Česko

  22:24
PRAHA - Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Miroslav Ševčík může být vyloučen z Liberálního institutu, kterému v minulosti šéfoval. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, když zrušil předběžné opatření, které institutu nařizovalo povinnost zdržet se jeho vyloučení. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

Miroslav Ševčík foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Předběžné opatření nařídil v květnu pražský městský soud, institut se však proti jeho rozhodnutí odvolal. Vrchní soud rozhodnutí změnil proto, že podle něj není dán zákonný důvod pro vyhovění návrhu.

Soud: Ševčík zatím nesmí být vyloučen z Liberálního institutu

„Rozhodnutí vrchního soudu v náš prospěch jsem očekával. Pan Ševčík byl vyloučen v souladu se stanovami a zákonem poté, co správní rada institutu pečlivě prostudovala všechny důvody a důkazy o jeho pochybeních,“ řekl ředitel institutu Petr Koblovský. Dodal, že pro soudní úpravu vzájemných vztahů nebyl žádný důvod.

O Ševčíkově vyloučení informoval institut na začátku dubna. Zdůvodnil to mužovým nepřijatelným jednáním v roli děkana i jako soukromé osoby. Ševčík však vyloučení považoval za neplatné. Šlo podle něj o mstu související se snahou o důsledné vyšetření podezřelých finančních machinací v Liberálním institutu. Jako děkan měl v minulosti spory s řadou pedagogů, protestovala proti němu i část studentů.

Liberální institut je nestátní, nezávislou a neziskovou organizací založenou v únoru 1990. Patří mezi nejznámější analytická centra v ČR. Jeho cílem je rozvíjet a aplikovat ideje a programy založené na principech klasického liberalismu, a to zejména prostřednictvím vzdělávacích projektů a publikací v České republice i zahraničí.

Autor: