16. prosince 2018 7:53, aktualizováno  8:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vozovky pokrývá i zledovatělý sníh. Silnice včetně D1 jsou sjízdné se zvýšenou opatrností

Rozbředlý sníh na silnici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozbředlý sníh na silnici. | foto: ČTK

Jihlava/České Budějovice/Pardubice/Zlín/Ostrava Vozovky nižších tříd na jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Na řadě z nich leží vrstva zledovatělého sněhu krytá posypem. Sjízdné s opatrností jsou rovněž některé vozovky první třídy a také dálnice D1. Na východě Čech zůstává sníh na silnicích už jen v některých výše položených oblastech. Je uježděný a místy i zledovatělý. Silničáři museli cesty upravovat především v sobotu, kdy sněžilo.

V neděli silničáři prakticky nevyjížděli. Řidiči musí být obezřetní na Jindřichohradecku, kde se místy vyskytují mlhy. „Sjízdnost může být horší také v lesních úsecích. Jinak je ale situace klidná, nemáme hlášené žádné komplikace, ani nikde nestojí kamiony,“ uvedl Tomáš Musil z dispečinku správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Teploty po ránu klesly k minus osmi stupňům Celsia. Na silnicích na Jindřichohradecku může někde ležet zledovatělá vrstva sněhu. Jinak jsou téměř všechny vozovky v kraji většinou mokré po chemickém ošetření nebo posypané štěrkem.

Na Vysočině silnice pokrývá zledovatělý sníh

Teploty na Vysočině se drží pod bodem mrazu, někde dosahují až k minus šesti stupňům Celsia. Na vozovkách první třídy mohou na některých místech ležet zbytky rozbředlého sněhu.

Podle předpovědi meteorologů bude v neděli v pozdějších hodinách místy sněžit. Teploty by se měly celý den pohybovat v rozmezí od minus dvou do minus čtyř stupňů Celsia.

Na východě Čech zůstává sníh na silnicích už jen v některých výše položených oblastech. Je uježděný a místy i zledovatělý. Často je v místech, kde se vozovky nesolí, ale sypou se štěrkem.

Řidiči by měli jet opatrně zvláště v Orlických horách, Krkonoších a na Broumovsku. Kluzké cesty jsou také v okolí Poličky, Lanškrouna, Žamberka a v Železných horách.

Na Jesenicku varují před sněhovými přeháňkami

Se zvýšenou opatrností by měli jezdit řidiči v horských oblastech Šumperska a Jesenicka. Na vedlejších silnicích udržovaných inertně leží na vozovkách ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Sníh hlásí správci silnic i na hlavní spojnici mezi oběma okresy, na Červenohorském sedle. Motoristé by měli v regionu počítat také se sněhovými přeháňkami, ostatní silnice v Olomouckém kraji jsou sjízdné bez větších potíží, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Na Jesenicku jsou hlavní tahy holé a mokré, silničáři je chemicky ošetřovali. Zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem leží na inertně udržovaných cestách od středních poloh, opatrnost je tam na místě. Podobná situace je také v sousedním Šumpersku. V níže položených okresech Olomouckého kraje jsou silnice holé a mokré, sjízdné by měly být bez omezení.

Na Zlínsku komplikují dopravu dvě nehody

Ve Zlínském kraji by měli řidiči dbát na zvýšenou opatrnost v horských polohách Vsetínska, silnice tam pokrývá ujetá sněhová vrstva krytá posypem. Podobná situace je i v oblasti Rožnova pod Radhoštěm, i tam je na inertních úsecích opatrnost na místě.

Silnice na Kroměřížsku, Zlínsku i Uherskohradišťsku jsou většinou holé a suché. Provoz komplikují pouze dvě nehody, a to u Komárova na Zlínsku, kde se osobní auto střetlo se zvěří, a ve Starém Městě u Uherského Hradiště, kde havarovalo osobní auto a poškodilo dopravní značení.

Vyšší polohy na Moravskoslezsku pokrývá nový sníh

Sjízdné se zvýšenou opatrností jsou některé silnice v Moravskoslezském kraji, a to hlavně v oblasti Bruntálska, Opavska, Novojičínska a Frýdecko-Místecka. Po chemickém ošetření jsou komunikace většinou holé a mokré, ale ve vyšších polohách může být místy nová vrstva sněhu. Na Frýdecko-Místecku pak cesty mohou být vymrzlé.

Během dneška meteorologové místy očekávají slabé občasné sněžení. Teploty se mohou pohybovat okolo minus čtyř stupňů Celsia, na horách pak až kolem minus osmi stupňů Celsia.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!