5. března 2017 9:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vítr na Moravě přidělal práci hasičům, vyvracel stromy a poškozoval střechy

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Silný vítr v sobotu a v noci na neděli na jižní Moravě nezpůsobil větší škody. Vyvracel ale stromy a poškozoval střechy. Nejvíce práce měli hasiči ve Vyškově, kde několik hodin zajišťovali střechu domu, uvedl v neděli mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Zásah ve Vyškově trval několik hodin. Hasiči zajišťovali střechu o rozměrech zhruba 20 krát 16 metrů. „Vítr poškodil plechovou krytinu, která hrozila pádem. Bylo nutné ji sundat a odhalenou střechu zaplachtovat a pomocí latí zajistit. Jednotky na místě s prací končily až po půlnoci,“ uvedl Mikoška.

To se už situace uklidnila i na jiných místech. Celkem hasiči v sobotu až do noci vyjížděli k 24 událostem spojených se silným větrem, po půlnoci už jen ke dvěma.

Hasiči v Olomouckém kraji zaznamenali v sobotu a v noci na neděli kvůli silnému větru 12 zásahů. Nejčastěji odklízeli ze silnic spadlé stromy, řekl Jan Ondruch z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Po čtyřech výjezdech měli hasiči na Přerovsku a Olomoucku, tři na Jesenicku a jeden na Prostějovsku. „Ve Vrchoslavicích na Prostějovsku zasahovali u plechu, který se uvolnil na střeše rodinného domu, a ve Vidnavě na Jesenicku u nehody osobního automobilu, který narazil do spadlého stromu,“ uvedl Ondruch.

Hasiči ve Zlínském kraji zaznamenali v sobotu a v noci na kvůli silnému větru celkem 21 zásahů. Především odstraňovali nakloněné stromy nebo stromy, které po pádu vytvořily nebezpečnou překážku, řekl Pavel Řezníček z Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje.

Požáry lesních a travních porostů

Teplé počasí přineslo i zvýšený počet požárů lesních a travních porostů. Hasiči zaznamenali v Olomouckém kraji těchto zásahů od sobotního rána pět. „Jednalo se o vypalování trávy či pálení klestí. Šlo o menší požáry, které byly uhašeny hned v zárodku,“ uzavřel Ondruch.

Nejvíce práce měly jednotky na Zlínsku a Uherskohradišťsku, celkem bylo těchto zásahů ve Zlínském kraji od sobotního rána 13. Podle Řezníčka bývá nejčastěji příčinou vzniku těchto požárů nedbalost lidí při pálení biologického odpadu nebo zakázané vypalování porostů.

„Velmi neobvyklou příčinou vzniku požáru byly v Hřivínově Újezdě na Zlínsku dráty elektrického vedení, které se vlivem velmi silného větru rozhoupaly a zkratovaly, a jiskry pak opakovaně zapalovaly suchý porost,“ poznamenal Řezníček.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz