Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Silný vítr o síle orkánu poničil na Sněžce meteorologickou stanici. Poláci uzavřeli výstupové cesty

Na Sněžce | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Sněžce | foto: Michaela Rozšafná

Pec pod Sněžkou (Trutnovsko) Silný vítr až o síle orkánu v minulých dnech poničil na vrcholu Sněžky polskou meteorologickou stanici. Protože hrozí, že by další vítr mohl ze stanice odtrhnout uvolněné plechové opláštění, uzavřeli Poláci všechny výstupové cesty na Sněžku z polské strany.

Turisté přicházející na Sněžku z české strany by měli výstup raději odložit do doby, než nebezpečí pomine. V pondělí to  řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Začátkem minulého týdne měl vítr na Sněžce v nárazech rychlost až 198 kilometrů v hodině.

Hrozí odtržení části plechové střechy z horního disku Meteorologické...

Hrozí odtržení plechové střechy z horního disku Meteorologické observatoře na Sněžce.

Objekt polské stanice je tvořený třemi spojenými objekty připomínajícími létající talíře a slouží od roku 1976. „Silný vítr uvolnil plechy na okrajích talíře. Hrozí, že se uvolní a odletí. Nyní se to opravit nedá,“ řekl Drahný. Zákaz výstupu na Sněžku z polské strany platí do odvolání. O uzavření cesty podle Drahného rozhodl ředitel polského Krkonošského národního parku na výzvu pracovníků meteostanice.

Z polské strany je uzavřena červeně značená cesta od Slezského dolu na vrchol, která je známá jako cesta po řetězech. Uzavřena je také vrcholová část cesty od Pomezních Bud v úseku od křížení s Jubilejní cestou až na vrchol.

Z české strany se lidé na Sněžku dostanou lanovkou z Pece pod Sněžkou nebo pešky po žlutě značené cestě, která vede pod lanovkou. Správa KRNAP cesty na Sněžku podle Drahného uzavírat nebude. Připomněl, že turisté na vrchol vstupují na vlastní riziko. České objekty na Sněžce, kterými jsou poštovna a horní stanice lanovky, vichřice minulý týden neponičila.

Podobně byly uzavřeny výstupové cesty na Sněžku z polské strany v březnu 2009, kdy se horní disk polské observatoře částečně zřítil. Objekt byl tehdy obalený vrstvou sněhu a námrazy a síle až dvou metrů. Poláci následně stanici opravili. V dolní části objektu je restaurace, v prostřední pracovna meteorologů a v horní samotná observatoř.

Sněžka leží na česko-polské hranici a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Krkonoších. Se svými 1603 metry nad mořem patří k nejcennější lokalitě v Krkonošském národním parku, a to kvůli křehkému ekosystému arkto-alpínské tundry. Zdejší klima je navzdory nevelké nadmořské výšce považováno za arktické a velehorské.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz