25. prosince 2018 15:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Sirotkům po zesnulých hornících lidé poslali zhruba 600 tisíc

Záchranáři na místě neštěstí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři na místě neštěstí. | foto: ČTK

STONAVA Na konto Spolku Svatá Barbora na pomoc sirotkům po hornících, kteří zemřeli ve čtvrtek v Dole ČSM na Karvinsku, dárci přispěli zhruba 600 tisíc korun. Výbuch metanu a následný požár nepřežilo 13 mužů, z toho 12 Poláků. Informovala o sbírce předsedkyně výboru spolku Monika Němcová.

Další konto, tentokrát určené pro všechny, tedy i bezdětné rodiny, zřídila Nadace OKD. Na něm se sešlo zhruba 85 tisíc korun.

Peníze pro sirotky po mrtvých hornících z Dolu ČSM mohou lidé posílat na účet spolku 1657156389/0800 s variabilním symbolem 20122018, který odpovídá datu neštěstí. „K dnešnímu dni je na účtu už okolo 587 tisíc korun,“ řekla Němcová. Peníze spolek rozdělí výhradně mezi sirotky, kteří po zemřelých hornících zůstali. „Jako spolek můžeme podporovat právě jen hornické sirotky,“ uvedla. Dodala, že půjde minimálně o deset dětí. „Přesný počet ale v tuto chvíli nemáme,“ řekla.

Druhý účet, na kterém je zatím 85 tisíc korun, v pátek zřídila Nadace OKD společně s těžařskou společností OKD. „Celkový výtěžek bude rozdělen postiženým rodinám z důlního neštěstí na Dole ČSM Sever. Číslo účtu je 342342342/0800,“ uvedl mluvčí firmy Ivo Čelechovský.

Ředitelka nadace Karolína Preisingerová řekla, že tyto peníze budou rozděleny mezi všechny rodiny bez ohledu na to, zda v nich jsou nebo nejsou děti. „Sbírka není časově omezená. V lednu uvidíme, jak dlouho ji necháme. Záleží na dohodě s OKD,“ řekla.

Metan explodoval v severní části Dolu ČSM ve čtvrtek odpoledne. Výbuch a následný požár nepřežilo 13 horníků. Dalších deset utrpělo zranění. Těla devíti obětí i nadále zůstávají v podzemí. Záchranáři uzavřeli hrázemi postiženou oblast. Několik týdnů budou odebírat vzorky. Těžba bude v podzemí dolu, mimo postiženou oblast, obnovena ve čtvrtek.

Ruský záchranný tým v dole.
Polští bánští záchranáři přijeli na pomoc do uhelného Dolu ČSM na Karvinsku,...

Společnost OKD v sobotu oznámila, že 27. prosince začne vyplácet peníze určené na podporu rodinám horníků, kteří zemřeli. Nejprve půjde podle Čelechovského o okamžitou sociální výpomoc několika desítkami tisíc korun. Další peníze, až 240 tisíc korun na osobu žijící ve společné domácnosti se budou vyplácet později.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz