Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Situace pražského zdravotnictví mě přestává bavit, zlobí se Němeček. Zřídí vyšetřovací komisi

Česko

  15:17
PRAHA - Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček oznámil, že zřídí novou vyšetřovací komisi, která prozkoumá případy pacientů, které se záchranné službě v noci na středu nepodařilo rychle umístit do pražských nemocnic. Výsledky chce mít příští týden. Žádá potrestání případných viníků. Zároveň se chystá zahájit i jednání se zdravotními pojišťovnami o zvýšení počtu akutních lůžek v metropoli.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček již ztrácí trpělivost se situací pražského zdravotnictví. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Němeček to ve čtvrtek řekl novinářům po jednání se šéfy pražských nemocnic a náměstkem ředitele záchranky.

Vše odstartovalo středeční upozornění Pražské záchranné služby na opětovný problém s předáváním pacientů. V noci měly její posádky problém umístit tři lidi s příznaky mozkové příhody a muže se srdečními potížemi. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu řekl, že se do řešení musí osobně vložit ministr zdravotnictví. Dosud to měl na starosti jeho náměstek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Mě ta situace, co se týká pražského zdravotnictví, přestává bavit. Na posledním jednání s ředitelem záchranné služby bylo jasně domluveno, že jakýkoliv problém s předáváním pacientů zavolá náměstkovi Josefu Vymazalovi. Velmi mě překvapuje, že se o problémech dozvídáme z médií. Komunikace by měla fungovat napřímo," postěžoval si ministr. Dodal, že potíže jsou jen v Praze, problémy v jiných krajích řešit nemusí.

Chybějící akutní lůžka

V komisi bude kromě zástupců ministerstva a záchranky také člen České lékařské komory a představitel magistrátu. Prahu chce ministr vyzvat, aby začala pracovat na plánu metropolitního zdravotnictví. Se zdravotními pojišťovnami chce začít jednat o případném zvýšení počtu akutních lůžek, tedy o financích na ně. Němeček řekl, že v minulých letech se tato akutní místa seškrtala. Teď se prý ukazuje, že v metropoli chybí.

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) ČTK sdělil, že Praha už dřív měla plán, že bude mít svou metropolitní nemocnici s vyčleněnými akutními lůžky. Dotovat je chtěla ze svého rozpočtu.

Vedení záchranky a šéfové nemocnic se o případ pacienta se srdečními obtížemi přou. Zatímco záchranáři tvrdí, že vozili nemocného po Praze skoro dvě hodiny, podle záznamů nemocnic potřebný nemocniční péči dostal zhruba do půl hodiny. Komise by měla dokumentaci i nahrávky prověřit. Výsledky by ministr chtěl mít příští týden. Pokud se ukáže pochybení, viníci by měli vyvodit "tvrdou odpovědnost".

ČTĚTE TAKÉ:

Záchranka vezla pacienta se srdečními obtížemi na Bulovku. Její ředitelka Andrea Vrbovská řekla, že podle záznamů záchranáři nemocnici kontaktovali ve 22:59. Ve 23:37 už lékařka psala zprávu o výsledcích vyšetření. O pár minut později pacienta záchranka vezla z Bulovky, která neměla místo, na Vinohrady. "Varianta, že dvě hodiny jezdil po Praze neošetřen, se nezakládá na pravdě," uvedla šéfka Bulovky. Vinohradská nemocnice dostala od Bulovky zprávu o pacientovi kolem 23:30, přijala ho v 0:10. Po několika hodinách odjel domů.

Podle náměstka ředitele záchranky Jaroslava Valáška Bulovka záchranářům telefonicky převzetí potvrdila, pak nemocného ale poslala jinam. "Pokud nemocnice příjem odsouhlasí, musí si pacienta nechat. Věnovaly se mu dvě posádky, místo toho mohly být k dispozici jinde," uvedl Valášek. Podle něj je nutné systémové řešení a vytvoření koncepce pražského zdravotnictví.

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD) vidí za medializováním problémů záchranky politiku. Poukazoval dnes na to, že ředitel záchranné služby a nynější senátor Zdeněk Schwarz letos znovu kandiduje do Senátu. Sám Ludvík je přitom lídrem ČSSD do letošních pražských voleb a kandidátem na primátora.

Je třeba „bouchnout do stolu“

Přestože se případ z pohledu nemocnic a záchranky liší, podle ministra "pan náměstek (šéfa záchranky) mluví pravdu a paní ředitelka (Bulovky) také". Řekl, že nemocnice sice nemocného podle pravidel nepřevzala, nejezdil ale ani dvě hodiny po Praze. Komunikaci záchranky a zdravotnických zařízení měl zlepšit elektronický systém, který prošel obnovou. Podle ministerstva i zdravotníků funguje dobře. Údaje v něm se ale aktualizují třeba jen dvakrát denně.

ČTĚTE TAKÉ:

Také podle exministra Leoše Hegera (TOP 09) je potřeba u potíží záchranné služby "bouchnout pěstí do stolu". Pražské nemocnice jsou trošku nafoukané a myslí na špičkovou medicínu - což naše země potřebuje, nesmí to ale být na úkor bazální péče, reagoval v České televizi Heger.

Potíže s předáváním pacientů měla záchranka už dřív. Na jaře se zprávy dostaly do médií. Poté se podle statistiky záchranné služby počet těchto komplikací citelně snížil. Zatímco v březnu odmítly nemocnice záchranářům 165 pacientů, od počátku června do úterka zaznamenala záchranka jen 11 takových situací. Ministerstvo zdravotnictví totiž nařídilo svým zařízením, že v Praze musí pacienty od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Ke stejnému postupu vyzvalo i ostatní pražské a středočeské nemocnice.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!