Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nejdražší skatepark v Evropě: Blanku tajně sjíždí skejťáci

Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti. | foto: Ondřej Horák

PRAHA Řidiči se Blankou projedou až v prosinci, přesto už v tunelu panuje čilý ruch. Dokončený komplex totiž láká skateboardisty a longboardisty. Bez problémů překonají zátarasy a prohánějí se tunelem v celé jeho délce. Policie zatím neví, jak je postihnout.

„Největší boom začal teď na podzim, když se Blanka dodělala a zjistilo se, že se tam dá projíždět,“ potvrdila pod podmínkou anonymity jedna členka skateboardové komunity. Jen z jejího okolí se do útrob největšího tunelového komplexu v Česku vypravuje jedna skupina týdně. „Nevím ale o všech, co tam chodí,“ připouští. Skupiny jsou podle ní zhruba desetičlenné.

ČTĚTE TAKÉ.

I když stavební firma Metrostav tvrdí, že tunel hlídá nepřetržitě, skateboradisti zjevně nemají problém najít skuliny v ochraně. „Jsou místa, kde nejsou strážní, jen plechové zátarasy, které se dají přelézt,“ popisuje dívka. Problematický je podle ní pouze hlídaný konec sjezdu. „Co vím, hlídač jen přivolá policii, ale když se člověk moc necourá, tak stihne zmizet. Nikoho ze známých zatím nechytili,“ popisuje.

Metrostav zatím informace o skateboardistech prohánějících se v nezkolaudovaném tunelu popírá. „Stavba je zajištěna a hlídána 24 hodin ostrahou. Skateboardisti do stavby loni pronikli a řešili jsme to ve spolupráci s městskou policií ale nemám informace, že by se to opakovalo,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí firmy František Polák.

Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti.
Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti.
Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti.
Tunelem Blanka se prohánějí skateboardisti.

Policie nicméně již jednoho dobrodruha objevila. Přiznává ale, že zatím neví, jak ho případně potrestá. „Dozvěděli jsme se o jednom takovém případu, skateboardistu proto na příslušném oddělení předvolali k podání vysvětlení a na základě jeho výpovědi pak budou dále postupovat. Je proto v tuto chvíli předčasné hovořit o konkrétní případné trestněprávní kvalifikaci,“ uvedla pro server Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

Pro skateboardisty i longboardisty je tunel ideální trasou. Drtivá většina jeho šestikilometrové délky vede ve směru od Strahovského tunelu z kopce, nejprudší pětiprocentní sklon leží pod Stromovkou. „Někdy je to nebezpečné, jede se tam rychlostí až 50 kilometrů za hodinu,“ přiznal další z účastníků jízd pod Prahou. Možnost prosvištět Blankou je podle něj ve skateboardové a longboardové komunitě veřejným tajemstvím.

Čas na jízdu po soukromé podzemní skateboardové dálnici se nicméně krátí, Praha tunel pro zkušební provoz plánuje otevřít již 2. prosince. Mamutí stavba přitom řidičům v hlavním městě měla sloužit již v roce 2011. Tunel bude stát bezmála 37 miliard, o šest miliard se oproti plánu prodražil. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!