Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie -2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Podívejte se, jak z výšky vypadá seskoková matrace. Oběti požáru v Bohumíně by měly mizivou šanci trefit se

Instruktoři z Firefighter Complex Training zveřejnili fotku, jak vypadá... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instruktoři z Firefighter Complex Training zveřejnili fotku, jak vypadá... | foto: Facebook Firefighter Complex Training

Praha Bohumínský žhář předminulý víkend zapálil byt v jedenáctém patře na Karvinsku. Zemřelo jedenáct lidí, pět obětí vyskočilo ve snaze uniknout ohnivému peklu z okna. Nikdo pád z třiceti metrů nepřežil. Přitom chyběly desítky sekund k tomu, aby hasiči nafoukli pod panelovým domem seskokovou matraci. Jenže ani ta by zřejmě nepomohla.

„Jde o velice rizikový prostředek jak pro zachraňované, tak pro zachraňující. Naděje na záchranu by byla minimální,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR Nicole Studená. Dopadové matrace se totiž využívají jen v malých výškách, maximálně do patnácti až dvaceti metrů. 

Hasiči nafukují záchrannou plachtu opravdu jen výjimečně a pouze jako nouzové řešení. „Někdy se používá také při vyjednávání se sebevrahem před jeho skokem jako prevence nebo pro evakuaci předmětů,“ přiblížila Studená.

Požár v 11. patře panelového domu panelového domu v Bohumíně, při kterém 8....

Požárnici se snaží lidi z plamenů zachránit nejčastěji vnitřkem budovy, tak to bylo i v případě požáru v Bohumíně. Nemohli ztrácet čas. Pro skákající je totiž velmi obtížné se do nafouknuté matrace trefit. Většinou jsou velké čtyři a půl metru na čtyři a půl metru. Hasiči popisují, že z výšky třiceti metrů dopadová plocha vypadá jako krabička od sirek.

Na místě zasahoval i vrtulník záchranné služby.
Hasiči zasahují v 11. patře panelového domu v Bohumíně.

„Záleží také na tom, co má skokan na sobě, jak fouká vítr a podobně. To vše může změnit trajektorii letu,“ řekl serveru Lidovky.cz Rudolf Kramář z odboru komunikace Hasičského záchranného sboru ČR. Je tedy otázkou, proč dopadové matrace nejsou větší. „Technika musí stát na rovině, čím větší matrace, tím větší plochu potřebujete. Navíc by pak nafouknutí trvalo déle,“ vysvětlila mluvčí Studená.

Osudová minuta

Samotné nafouknutí seskokové matrace, která byla použita i při zásahu v Bohumíně, trvá přibližně jednu minutu. Ve chvíli, kdy ji hasiči napouští vzduchem z tlakové láhve, už musí být zcela rozložená a stát na rovném povrchu, nejlépe připravená pod okny. 

„Nafouknutou matraci je totiž velmi obtížné přenášet, zejména na větší vzdálenost. Je to samozřejmě i nebezpečné pro hasiče, kteří by se s ní pohybovali pod osobou, jenž na ně může skočit či spadnout,“ upřesnila mluvčí hasičského sboru. Podle výrobců záchranných matrací by měla být umístěna tak, aby skok do ní byl co nejvíce kolmý.

Hasičská technika 8. srpna 2020 u panelového domu v Bohumíně.

Hasičská technika 8. srpna 2020 u panelového domu v Bohumíně.

Ani když se skokan do matrace trefí, nemá ale vyhráno. „Může špatně dopadnout, odrazit se od plochy a podobně,“ uvedla Studená. V 90. letech jeden hasič skok do záchranné matrace nepřežil. „Při výcviku skákal z velmi malé výšky, a přesto po dopadu zemřel,“ popsala Studená. Na připravenou plošinu navíc mohou lidé skákat po jednom. „Po každém skoku se musí plocha znovu dofouknout, což trvá dalších třicet sekund,“ doplnil Kramář.

Uhořela manželka i syn

Policie čtyřiapadesátiletého žháře již obvinila z vraždy a obecného ohrožení. Je ve vazbě a hrozí mu doživotí. Motivem jeho činu mají být rodinné spory, v bytě uhořela jeho manželka, syn s partnerkou i vnuk.

Policisté přivádějí 11. srpna 2020 k jednání u okresního soudu v Karviné muže...

Policisté přivádějí 11. srpna 2020 k jednání u okresního soudu v Karviné obviněného muže (uprostřed).

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Bývala jsem královna diskoték, teď jezdím na traktoru, směje se vinařka

Petra Brédová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na řetízku se jí pohupuje stříbrný traktůrek, na zádech má vytetovaný kombajn. Z Košic to vzala do jihomoravské vesnice...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...