20. srpna 2013 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Skokanovu stížnost bude řešit plénum Ústavního soudu

Petr Skokan. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Skokan. | foto: ČTK

BRNO O ústavní stížnosti poslance Věcí veřejných Petra Skokana bude rozhodovat plénum, tedy sbor všech soudců. Na dnešní zasedání pléna se však kauza ještě nedostane, řekla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová. Skokan si stěžuje na způsob svolání a průběh schůze Sněmovny, na které poslanci 7. srpna jednali o žádosti úřednické vlády Jiřího Rusnoka o vyslovení důvěry.

Pracovní zasedání pléna soudu, které začalo v 10 hodin, se návrhem zabývat nemůže. Je sice již rozhodnuto, že soudcem zpravodajem pro tento případ se stal Jiří Nykodým, ten ale podklady dostane až odpoledne. Na soud dorazily včera a nyní je pracovníci instituce připravují.

 "Stěžovatel jako účastníky řízení označuje i Poslaneckou sněmovnu a prezidenta republiky, proto bude Ústavní soud o této ústavní stížnosti rozhodovat v plénu," potvrdil LN vedoucí protokolu soudu Vlastimil Göttinger.

Návrh dalšího postupu bude věcí soudce zpravodaje. Ten také navrhne, zda vyhovět návrhu na přednostní projednání vzhledem k závažnosti věci a zda vyhovět návrhu na předběžné opatření.

ČTĚTE TAKÉ

Skokan v návrhu mimo jiné navrhuje, aby prezident nesměl do rozhodnutí soudu reagovat na návrhy ze sněmovny (tedy i na návrh ji rozpustit), a sněmovna by měla znovu jednat o důvěře Rusnokově vládě. Jako důkaz navrhuje mj. vyslechnout 23 funkcionářů sněmovny.

Soud se k obsahu stížnosti nebude vyjadřovat. Podle neoficiálních informací je ale problémem už samotná formulace - Ústavní soud má ve svých nálezech oprávnění rušit kroky, které poškozují ústavně zaručená práva, nemá však možnost dělat nařízení a ukládat povinnosti. Nemůže tak nařídit opětovné svolání schůze sněmovny.

A co je důležité, soud může rozhodovat jen o tom, co mu je navrženo, nemůže sám návrh rozšířit. Poslanec Skokan však teoreticky může svou stížnost ještě doplnit a upřesnit.

Co je obsahem Skokanovy stížnosti?

Skokan žádá, aby Ústavní soud vydal předběžné opatření, které by prezidentu republiky do doby rozhodnutí o stížnosti uložilo, aby nejmenoval předsedu vlády a další členy vlády. "Dále aby do téže doby nereagoval ani na jiné podněty vzešlé z Poslanecké sněmovny, které jsou ostatně v přímé návaznosti na její zmatečné rozhodování během zmíněné schůze," uvedly Věci veřejné v tiskové zprávě. Skokan poukazuje na údajná porušení jednacího řádu. Vadí mu také to, že při schůzi nefungovalo hlasovací zařízení.

mišMiloš Šenkýř, ČTK