Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Školy pošlou žáky domů i s rýmou, rodiče musí kvůli ošetřovnému k lékaři. Zbytečné riziko, varují pediatři

Česko

  5:00
Praha - Bude stačit běžná rýma, kašel či mírně zvýšená teplota a poputuje domů. Školy avizují, že i projevy obyčejného nachlazení vyřadí dítě z docházky. „Pokud pustím do školy dítě nemocné, ohrožuji zaměstnance a riskuji případné uzavření školy,“ vysvětluje Markéta Benešová, ředitelka ZŠ Bítovská v Praze.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Martin Stolař, MAFRA

V takovém případě nastane problém pro rodiče. Aby dosáhli na ošetřovné, budou muset s potomkem k lékaři. Jen on jim může vystavit potvrzení o nemoci, případně o tom, že je dítě zdravé a do školy může. Obojí znamená, že se tím vystaví riziku skutečné nákazy v čekárně.

Lékaři proto apelují na učitele, aby se řídili zdravým selským rozumem a dítě s běžnou rýmou domů neposílali.

„Onemocnění tu je a nejspíš ještě nějakou dobu bude. Pokud bychom měli všechny děti s rýmou a kašlem posílat domů, můžeme školy zavřít rovnou,“ uvedla pro server Lidovky.cz předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

Sdružení proto vypracovává pro lékaře i školy pokyny, jak v podobných případech postupovat. „Školy si musejí uvědomit, že všechna potvrzení, která po nás chtějí, jsou jen rizikem pro rodiče a děti, které musejí do ordinace přijít. Nehledě na to, že se jedná o placené výkony, které nehradí pojišťovna,“ doplnila Šebková. 

V případě potvrzení o alergii se lékaři snaží dosáhnout toho, aby stačilo čestné prohlášení a rodiče by nemuseli do ordinací.

Bez razítka zákaz vstupu

Vzdělávací ústavy se však zatím tváří neústupně. „Pokud škola žáka odešle ze školy s podezřením na nějaké infekční onemocnění, pak by měl rodič konzultovat stav a přinést potvrzení. Pokud potvrzení nepřinese, pak je problém dítě do školy pustit,“ uvedl Jaroslav Novák, ředitel pražské Základní školy Na Planině.

Opačný přístup volí pražská základní škola na Petřinách. Tam podle slov její ředitelky Jany Kindlové žádná speciální potvrzení od rodičů požadovat nebudou, a pokud dítě vykáže příznaky pouze běžného nachlazení, nebudou mu v docházce bránit.

„Usoudí-li se, že i přes podezření nejde o nic závažného a dítě může pokračovat v běžné docházce, tak nebudeme vyžadovat žádná speciální vyšetření ani potvrzení,“ uvedla pro server Lidovky.cz Kindlová.

Co se týká postupu, jak dosáhnout na ošetřovné v případech, kdy škola dítě odmítne, zůstává situace nejasná. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odkázala server Lidovky.cz na tiskové oddělení úřadu. „Je připravených několik návrhů na krizové ošetřovné, které nyní čekají na projednání v rámci koalice,“ uvedl mluvčí Jan Brodský.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat