Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Školy pošlou žáky domů i s rýmou, rodiče musí kvůli ošetřovnému k lékaři. Zbytečné riziko, varují pediatři

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Praha Bude stačit běžná rýma, kašel či mírně zvýšená teplota a poputuje domů. Školy avizují, že i projevy obyčejného nachlazení vyřadí dítě z docházky. „Pokud pustím do školy dítě nemocné, ohrožuji zaměstnance a riskuji případné uzavření školy,“ vysvětluje Markéta Benešová, ředitelka ZŠ Bítovská v Praze.

V takovém případě nastane problém pro rodiče. Aby dosáhli na ošetřovné, budou muset s potomkem k lékaři. Jen on jim může vystavit potvrzení o nemoci, případně o tom, že je dítě zdravé a do školy může. Obojí znamená, že se tím vystaví riziku skutečné nákazy v čekárně.

Lékaři proto apelují na učitele, aby se řídili zdravým selským rozumem a dítě s běžnou rýmou domů neposílali.

„Onemocnění tu je a nejspíš ještě nějakou dobu bude. Pokud bychom měli všechny děti s rýmou a kašlem posílat domů, můžeme školy zavřít rovnou,“ uvedla pro server Lidovky.cz předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

Sdružení proto vypracovává pro lékaře i školy pokyny, jak v podobných případech postupovat. „Školy si musejí uvědomit, že všechna potvrzení, která po nás chtějí, jsou jen rizikem pro rodiče a děti, které musejí do ordinace přijít. Nehledě na to, že se jedná o placené výkony, které nehradí pojišťovna,“ doplnila Šebková. 

V případě potvrzení o alergii se lékaři snaží dosáhnout toho, aby stačilo čestné prohlášení a rodiče by nemuseli do ordinací.

Bez razítka zákaz vstupu

Vzdělávací ústavy se však zatím tváří neústupně. „Pokud škola žáka odešle ze školy s podezřením na nějaké infekční onemocnění, pak by měl rodič konzultovat stav a přinést potvrzení. Pokud potvrzení nepřinese, pak je problém dítě do školy pustit,“ uvedl Jaroslav Novák, ředitel pražské Základní školy Na Planině.

Opačný přístup volí pražská základní škola na Petřinách. Tam podle slov její ředitelky Jany Kindlové žádná speciální potvrzení od rodičů požadovat nebudou, a pokud dítě vykáže příznaky pouze běžného nachlazení, nebudou mu v docházce bránit.

„Usoudí-li se, že i přes podezření nejde o nic závažného a dítě může pokračovat v běžné docházce, tak nebudeme vyžadovat žádná speciální vyšetření ani potvrzení,“ uvedla pro server Lidovky.cz Kindlová.

Co se týká postupu, jak dosáhnout na ošetřovné v případech, kdy škola dítě odmítne, zůstává situace nejasná. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) odkázala server Lidovky.cz na tiskové oddělení úřadu. „Je připravených několik návrhů na krizové ošetřovné, které nyní čekají na projednání v rámci koalice,“ uvedl mluvčí Jan Brodský.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...

Získejte peníze zpět i bez nákupů! Oblíbená akce Plné Peněženky je zpět
Získejte peníze zpět i bez nákupů! Oblíbená akce Plné Peněženky je zpět

V září můžete získat peníze i bez nákupů v 760 obchodech. Navštivte například Pompo, Bambuli, Feedo, drogerii Teta nebo Dr. Maxe. Plnou Peněženku...