Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Bek jednal s odbory a školami o rozpočtu. Pro peníze půjdou za premiérem

Česko

  9:54aktualizováno  21:21
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v pondělí jednal s odbory a zástupci školských asociací o rozpočtu. Více peněz resort školám zajistit sám nemůže, Bek s odbory se dohodli, že zajdou za premiérem a ministrem financí. Podle Beka si spoustu nejasností vyjasnili.

Ministerstvo školství rozeslalo minulý týden školám rozpis rozpočtu. Tvrdí, že s částkou 188 miliard korun je o zhruba pět miliard vyšší než loni. Ředitelé jsou z něj ale zděšeni. Kritizují, že budou muset propouštět provozní zaměstnance jako uklízečky nebo školníky, přestože resort sliboval, že škrtne pouze neobsazené pozice.

Místo toho podle ředitelů škol srazil rozpočet poměrnou část úvazků na všech školách. A někde tak nebudou mít ani jeden plnohodnotný úvazek pro uklízečku. Odbory nevyloučily stávku.

Školské odbory a zástupci školských asociací pro základní a střední školy, ale i odborná učiliště se s ministrem školství Mikulášem Bekem (STAN) sešli v pondělí dopoledne.

Ministr školství sdělil, že na zaplacení dvou tisíc nepedagogických zaměstnanců v regionálním školství, jak požadují školské odbory a asociace, je potřeba 800 milionů korun. Suma podle něj představuje výrazně menší částku, než o jaké se mluvilo na podzim.

Bek oznámil, že v úterý se sejdou ve stejném složení jako v pondělí ještě i s premiérem Petrem Fialou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS). „Vysvětlovali jsme si rozpočet a domlouvali jsme se na zítřek. Já jsem sliby splnil,“ prohlásil Bek s tím, že o dodatečných penězích pro rozpočet regionálního školství musí rozhodnout celá koalice. O tom, zda stávka bude, či nebude, nechtěl spekulovat. „Nemluvím tu za odbory ani ředitele škol, ale nevidím k ní důvod,“ dodal.

„Ve školství jsou asi dva a půl tisíce úvazků, které se nekryjí s normativním rozpisem. O nich jednáme, lze je částečně doplnit z financí obcí a krajů,“ doplnil Bek.

Podle ministra si vyjasnili se zástupci školských asociací nejasnosti. Víc peněz ale on sám pro školy vyjednat nemůže. A právě proto jdou za dalšími členy vlády.

SEZNAM STŘEDNÍCH ŠKOL ZDE

„Spíš než vyjasňování pravidel a postupů jsme si vyjasňovali názory na ně. Jde nám o princip a ten jsme se pokusili řešit a budeme jej řešit i dál. Obce a kraje mají omezené možnosti,“ sdělil po jednání Luboš Zajíc, šéf Asociace základních škol.

„Byli bychom raději, kdyby se to nemuselo řešit vůbec, ale jsme rádi i za tento termín s ministrem financí a panem premiérem. Jdeme tam s určitými představami, ale finální rozhodnutí rozhodně nepadne v úterý,“ doplnil Zajíc s tím, že konkrétní představy a požadavky nebude sdělovat do médií.

Pokud se ukáže, že ministerstvo školství při jednáních o rozpočtu pro mateřské, základní a střední školy lhalo, nevylučují odbory stávku. Ministr Bek na dotazy novinářů odmítl spekulovat o tom, jak řešení problémů dopadne. „Spekulovat o tom, jestli složím funkci, mi teď nedává smysl,“ prohlásil.

Rozpočet na kuchařky teprve přijde

Bek opakovaně rozpis rozpočtu hájí a tvrdí, že škrtnuto je maximálně osm tisíc míst. V rozpočtu však stojí něco jiného – číslo 17 020. A právě s ním školy a odbory nesouhlasily, proto v listopadu svolaly celorepublikovou stávku.

„Jestli v rozpočtu čtyři miliardy, které ministr vyjednal na vládě, jsou, tak to bude mít ten nejčernější dopad. Na regionální školství to mají být necelé tři miliardy navíc, ale pokud jsou v rozpočtu už tyto peníze zahrnuty, tak je to jednoduše průšvih. Pak by totiž ministerstvo celou dobu lhalo. Nebudu vyhrožovat, ale kdyby to tak skutečně bylo, tak předpokládám, že půjdeme zase do větší akce, a nemůžu vyloučit ani stávku,“ řekla místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová v rozhovoru pro iDNES.cz.

Ministr už dříve řekl, že rozpočet pro regionální školství probere po pondělním jednání také s premiérem Petrem Fialou (ODS). Chce s ním řešit, jestli bude možné změnit systém přerozdělování peněz. A to tak, aby je školám posílaly obce či kraje, které je zřizují, a nikoli stát. V neděli v pořadu Otázky Václava Moravce Bek naznačil, že při jednáních o rozpočtu v posledních měsících si školy a jejich ředitelé právě pravidla vykládali nesprávně.

Ředitelé zatím nevědí, s kolika penězi a úvazky mohou počítat pro školní jídelny a tamní personál. „Rád bych v této souvislosti jednak připomněl, že aktuální čísla nepředstavují úplný rozpočet škol zřizovaných obcemi a kraji, ty budou v souladu s dosavadními postupy ještě doplňovány z krajských normativů a rezerv. Dále chci veřejnost ujistit, že i ze své pozice budu usilovat o další zmírnění negativních rozpočtových dopadů,“ uvedl ve víkendovém vyjádření Bek.

Jenže i na to, že ještě nemají kompletní přehled o penězích, s nimiž budou hospodařit, si ředitelé stěžují. Protože podle rozpisu by už teď někteří jejich zaměstnanci měli být propuštěni. Takto jim teprve poběží odstupné.

Pekarová: Bek slibuje neprojednané návrhy

Podle předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové ministr Bek již při vyjednávání konsolidačního balíčku a následně rozpočtu na letošní rok slíbil, že je schopen ve svém resortu nalézt úsporu ve výši jednotek miliard korun. Zatím podle ní ministr jen přichází s dalšími rozpočtovými požadavky.

Směrem ke školám podle ní Bek komunikuje polovičaté a mnohdy nedomyšlené či neprojednané návrhy řešení. „TOP 09 chce zejména stabilizovat situaci ve školách za pomoci systémového a udržitelného řešení. Není to tedy jen o bezmála miliardě korun, ale o promyšleném postupu, který budeme chtít, ať nám nejdříve ministr školství představí,“ napsala v reakci agentuře ČTK.

Piráti se budou snažit, aby dodatečně do systému ještě nějaké prostředky dostali, sdělil jejich předseda Ivan Bartoš. „Je důležité, aby nikdo kvůli vzniklé situaci nepřišel o práci. Z dlouhodobého hlediska je pro nás klíčové přenastavení celého systému financování tak, aby byl udržitelný a hlavně předvídatelný pro všechny školy,“ uvedl.

Školám by také mohlo pomoct zrušení limitu počtu zaměstnanců tak, aby si mohly lépe přerozdělit peníze mezi jednotlivé pozice a zajištění potřebných činností, myslí si Bartoš. Připomenul, že chybí i peníze na zvýšení kapacit škol v regionech a jejich modernizaci. Celkem 7,5 miliardy korun z evropských zdrojů, které je možné vyčerpat do roku 2027, určitě nebude stačit, je proto nutné získat další peníze přímo do rozpočtu ministerstva školství, míní Bartoš.

Autoři: ,