Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Skús všetko, zober Česko

Česko

Když můžeš, jeď studovat do Česka, radí slovenští rodiče svým dětem. Ale nejen oni. Někdy dávají takové doporučení i učitelé. Dokonce vysokoškolští.

Rodiče patří ke generaci, která se toužila vymanit ze společného státu a postavit se výhradně na vlastní nohy. Děti míří zpátky. Když mají možnost rozhodnout se, jestli budou studovat na Slovensku nebo v Česku, často dávají přednost druhé variantě. Co je k tomu vede?

Pětadvacetiletý Martin Deák uvažoval o medicíně už jako dítě. Důvodem byl nejen fakt, že lékařské povolání je v rodině (vykonávali je prarodiče i strýc), ale taky skutečnost, že býval v dětství často v nemocnici jako pacient.

Na prestižním soukromém gymnáziu v Bratislavě, které navštěvoval, se kladl důraz hlavně na jazyky a ekonomiku. Však taky přibližně čtvrtina jeho ročníkových spolužáků odešla po maturitě studovat na ekonomickou univerzitu do Vídně. „Když ale učitelé zjistili, že tři z nás chtějí maturovat z biologie, zřídili pro nás speciální biologický seminář,“ vysvětluje Martin komfort privátního vzdělávání.

Pro jistotu ale chodil ještě na doučování k asistentům z lékařské fakulty Univerzity Komenského. Hlásil se však nejen tam, ale i na medicínu do Brna a do Prahy. Uspěl v Bratislavě a v Praze. „Rozdíl jsem pocítil už při přijímacích zkouškách. Zatímco v Bratislavě s námi jednali tak trochu jako na střední škole, varovali před opisováním a přísně zakázali i odchody na záchod, v Brně, ale i v Praze bylo od prvního okamžiku jasné, že tam nejsou od toho, aby nás vychovávali.“ Vy to tak možná necítíte...

Otázku pro kterou školu se nakonec rozhodnout konzultoval Martin jak s rodinou, tak i s některými učiteli z lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Výsledkem bylo stěhování do Prahy. „Vy to v Praze tak možná necítíte, ale v Bratislavě má Univerzita Karlova hodně dobrý zvuk,“ říká.

Brzy zjistil, že Slováci tvoří přibližně čtvrtinu ročníku. Byli přijati na základě stejných pravidel jako studenti čeští, a to přesto, že v roce 2002, když začínali, nebyl ani jeden z našich států v Evropské unii. V ubytovávání na koleji to znamenalo dokonce přímo výhodu, protože lůžka se přidělovala na základě dojezdové vzdálenosti a ze Slovenska je do Prahy prostě dál než z různých míst v Česku.

Nevraživost však Martin podle vlastních slov nezažil ani v nejmenším. „Spíš vstřícnost,“ tvrdí a vypráví, jak asistentka vyhodnotila jeho test v předstihu před ostatními a hned s ním běžela za profesorem, aby nemusel slovenský student čekat v Praze několik dní a mohl odjet se zapsaným zápočtem nejbližším vlakem domů. „Myslím, že něco takového by se v Bratislavě nestalo,“ hádá.

Kam půjde po promoci? Rád by zůstal v Česku. Už proto, že tu má dívku, Češku, taky medičku. „Jedině kdybych tu nesehnal místo, uvažoval bych o Bratislavě, kde mám rodinné zázemí. Pokud bych ale měl volit třeba mezi severními Čechami a severním Slovenskem, zvolil bych severní Čechy.“

Proč? Martin si nemyslí, že by se obě země nějak lišily v úrovni zdravotnictví, jedna věc je ale jistá. Ještě nějakou dobu bude slovenský doktor vydělávat sice nominálně stejně jako český, jenže ve slovenských korunách. A to je pořád významný rozdíl.

Na otázku, zda by podle jeho názoru byla pro něj výhoda, kdyby se ucházel o práci na Slovensku s diplomem z Prahy, odpověděl, že by to rozhodně nebyl handicap. Spíš mírná výhoda.

Pět želízek v ohni Zuzana Škripková je z Prešova. Byla to, čemu se říká studijní typ. Bavila ji matematika, ale technické předměty moc ne. Nakonec se rozhodla pro práva. Při vyplňování přihlášek postupovala velkoryse. Přihlásila se na právnické fakulty v Bratislavě, v Košicích, v Trnavě, v Brně a v Praze. Přijali ji všude kromě Brna. Porovnávání přijímacích zkoušek je mimochodem zajímavé. Zuzana došla k závěru, že všechny slovenské fakulty stavějí jen na vědomostech. Největší šanci má ten, kdo se nejvíc učí fakta. Brno stavělo na testu studijních předpokladů Scio (zvláštní, že v nich dostatečně neuspěla uchazečka, kterou vzali na čtyři jiné náročné fakulty), pražské testy ověřovaly vedle vědomostí i logické myšlení a celkové předpoklady.

Rozhodování prý nebylo těžké. Ačkoliv je Zuzana jedináček a bylo jasné, že rodičům se bude stýskat tím víc, čím dále bude dcera od domova, volba padla na Prahu. Chvilku uvažovala o Bratislavě. „Pak ale jeden můj známý, historik, řekl, že mezi Bratislavou a Prahou je přinejmenším stejný rozdíl jako mezi východním Slovenskem a Bratislavou. To rozhodlo. Pro Prahu byli jednoznačně i rodiče.“

Dnes je Zuzana v pátém ročníku Právnické fakulty Univerzity Karlovy a píše diplomovou práci na téma Evropský zatykač. Česky. „Ne že bych nemohla odevzdávat písemnosti ve slovenštině, ale snažím se o češtinu, což není úplně snadné,“ konstatuje. „Nikoliv kvůli gramatice, s níž pomohou počítačové programy, ale kvůli stylistice.“ Ve třetím ročníku si přibrala dokonce další školu, Policejní akademii. Zkouší tudíž i střelbu a sebeobranu. Po absolvování se Zuzana nejspíš vrátí domů, do Prešova. „Najít tam místo nebude vůbec jednoduché,“ předpokládá. V zásadě by zůstala v Praze, kdyby byla příležitost, ale než by šla mimo hlavní město, to raději domů, k rodičům. Doufá, že se jí jednou podaří pracovat v soudnictví. Těch několik rozdílností, které ještě mezi českými a slovenskými zákony existují, prý registruje a nemá pocit, že by pražské právnické vzdělání mohlo být slovenské soudkyni na překážku.

***

Slovenští studenti Na vysokých školách v České republice studovalo k 31. 12. 2007 (novější statistika není k dispozici) 18 350 slovenských občanů. Naopak na slovenských vysokých školách registrovali loni na podzim 232 studentů českých.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!