Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šlachtu chce sundat mafie, myslí si podnikatel Jančura

Radim Jančura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radim Jančura. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Koncem roku 2011 Nadační fond proti korupci finančníka Karla Janečka rozjel velkolepé tažení proti podnikatelům a lobbistům spojeným se zakázkami v pražském dopravním podniku. Od té doby fond sleduje různé kauzy spojené se státní správou a státními podniky a vyjadřuje se k nim. Člen správní rady Radim Jančura se nyní zostra pustil do kritiky vedení policie za tajný plán na sloučení protimafiánské (ÚOOZ) a protikorupční policie (ÚOKFK), v jehož důsledku by měl padnout šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta.

LN Bavili jste se ve vedení Nadačního fondu proti korupci o chystané policejní rošádě a sloučení protikorupční a protimafiánské policie?
Situaci samozřejmě ve fondu řešíme, učinili jsme i tiskové prohlášení, ve kterém jsme věc kritizovali. Celý záměr je evidentně nasměrovaný na odstranění člověka, který je jim nepohodlný. Navíc je zjevné, že z protikorupční policie jsou vynášeny a obchodovány informace. Naopak ředitel protimafiánské policie Robert Šlachta si u politicky citlivých kauz nechává informace pro sebe a nedělí se s o ně s politiky.

LN Proč se podle vás reorganizace policie a odstranění Šlachty děje právě nyní? Kvůli blížícím se volbám?
Myslím si, že to souvisí s tím, že pan Šlachta začal šetřit policisty, kteří vynášeli a obchodovali informace ze spisů (míněna kauza Bereta, v níž Šlachtův ÚOOZ stíhá policistu z protikorupčního ÚOKFK Radka Holuba kvůli vynášení informací - pozn. red.). Pokud by ke sloučení útvarů mělo dojít, ať se o věci vede dlouhodobá debata – podobně jako se diskutuje o překopání státních zastupitelství. Současná policejní reorganizace je nepřipravená a myslím si, že ministr vnitra (Milan) Chovanec (ČSSD) jen zkouší, jestli mu to projde.

Robert Šlachta a Ivo Ištvan v roce 2013.

Robert Šlachta a Ivo Ištvan v roce 2013.

Robert Šlachta

Robert Šlachta.

LN Mohly by být v důsledku reorganizace smeteny pod stůl některé citlivé kauzy – třeba ty, které zasahují do řad policie a některých pražských žalobců?
Jednoznačně. Nejde ani tak o to, že by byly smeteny pod stůl, ale že k vyšetřované osobě uniknou informace. Daný člověk se pak může připravit a kauza je tím pádem zmařena, náskok policie mizí. Myslím si, že útvary vyšetřující kauzy s politickým pozadím by měly být soběstačné a šéfové takových oddělení – v tomto případě Šlachta – by už své informace neměli nikam reportovat. Je veřejný zájem na tom, aby informace neunikaly k politikům.

LN Co tajemný plán svědčí o vedení české policie?
Je zpolitizované a neví, na koho si zrovna chce Šlachtův tým zakročit. Tu na hejtmana ČSSD v Olomouci, dříve na politiky ODS, dneska prověřují i Agrotec ve vlastnictví Agrofertu na České poště. Je vidět, že ÚOOZ je politicky neřízený útvar, což se některým politikům nezdá.

LN Proti slučování úvarů se postavily špičky justice – nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová i vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan. O čem to podle vás svědčí?
Jejich názor by politici měli respektovat. ÚOOZ se říká protimafiánský útvar. Teď to trochu může vypadat, že s mafií bojuje i na ministerstvu vnitra. Ale vážně: přijde mi to jako ohrožení demokracie, protože chtějí rozprášit útvar, který dokáže pracovat na principu „padni komu padni“. Bude záležet, jak se k věci postaví předsedové koaličních stran Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Andrej Babiš (ANO).

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!