Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina 2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Slovanská epopej zatím zůstane v Moravském Krumlově

Obří malířská plátna Alfonse Muchy tvořící proslulou Slovanskou epopej naposledy obdivují návštěvníci zámku v Moravském Krumlově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obří malířská plátna Alfonse Muchy tvořící proslulou Slovanskou epopej naposledy obdivují návštěvníci zámku v Moravském Krumlově | foto: ČTK

PRAHA Slovanská epopej od Alfonse Muchy zatím zůstane v Moravském Krumlově. Dohodli se na tom pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09). Termín, kdy se dílo přesune do Prahy, zatím nebyl stanoven.

Vedení Prahy původně oznámilo, že počítá s tím, že se Moravský Krumlov o epopej postará zřejmě až do příštího podzimu. Přislíbil to i starosta Třetina. O několik hodin později pražská radnice své vyjádření upřesnila s tím, že žádný termín nebyl stanoven.

V nejbližších dnech odjede na moravskokrumlovský zámek restaurátor, který odplombuje zabalená plátna a zkontroluje jejich stav. "Další jednání o stěhování epopeje do Prahy proběhnou, až budeme mít informace o tom, v jakém stavu se nacházejí a co potřebují, aby se zabránilo jejich možnému poškození," uvedl Svoboda. Dodal, že počítá s tím, že Moravský Krumlov se o dílo "řádně postará".

Třetina po setkání s pražským primátorem řekl, že co nejdříve zahájí jednání s právníky o tom, za jakých okolností lze expozici se Slovanskou epopejí zpřístupnit tak, aby ji mohl navštívit restaurátor a ke stavu srolovaných pláten vypracovat své odborné vyjádření. Až poté bude moci začít jednání o setrvání díla v Krumlově. Tamní expozice je nyní zapečetěna, a nikdo tedy do ní nemá přístup.

1000 lidí protestuje v Moravském Krumlově proti stěhování Epopeje do Prahy

"Naší snahou bude, aby byla plátna opět nainstalována. Současný stav se nám rozhodně nezamlouvá. Chceme, aby byla vystavena, aby je opět mohli obdivovat návštěvníci," uvedl Třetina. Hned po návštěvě restaurátora vyzve pražského primátora k dalšímu jednání o dalším osudu Muchova díla.

Praha chtěla obrazy z moravskokrumlovského zámku letos v létě odstěhovat na výstavu, která měla začít v září ve Veletržním paláci. Úřad v Moravském Krumlově ale přesun obrazů zakázal. Praha se kvůli sporu obrátila na Okresní soud ve Znojmě, který koncem září rozhodl, že Krumlov musí Praze obrazy vydat. Krumlovští úředníci ale i přesto manipulaci s plátny nepovolili. Praha oznámila, že do voleb stěhování epopeje odložila.

Slovanská epopej se 8. listopadu stala kulturní památkou. Vlastník obrazů, tedy Praha, musí úřady informovat o jakékoliv manipulaci s dílem.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!