28. července 2018 9:44, aktualizováno  15:47 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Miliony lidí míří na jih. Na silnicích ve Slovinsku a Chorvatsku se tvoří dlouhé kolony

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: MAFRA - Anna Vavríková

PRAHA Ve Slovinsku, Chorvatsku, Německu a Rakousku se v sobotu už dopoledne naplnily předpovědi upozorňující řidiče při cestách za rekreací na jih Evropy nebo při návratu na mimořádně hustý provoz o tomto víkendu. Zácpy se podle zpravodajských webů a autoklubů ve zmíněných zemích tvoří hlavně na hraničních přechodech a u mýtnic. Někde už se fronty protáhly až k desítce kilometrů a řidiči v nich čekají i několik hodin.

K jednomu z dopravně nejrušnějších víkendů roku přispěl zejména začátek školních prázdnin ve dvou německých spolkových zemích, v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku. Na cestu se tak vydaly desetitisíce rodin.

Už dopoledne hustý provoz s častými kolonami hlásil německý autoklub ADAC například na bavorském úseku dálnice A8, na dálnici A9 mezi Norimberkem a Mnichovem a na obchvatu Mnichova. Stejná situace panovala na rakouské dálnici A10, kde se fronty tvořily zejména před Tauernským tunelem a před mýtnou bránou St. Michael. V místech s hustým provozem byla přeplněná i všechna odpočívadla a fronty u čerpacích stanic se často táhly až ke sjezdům z dálnice.

Ve Štýrsku se sedm kilometrů dlouhá kolona vytvořila před tunelem Karavanky ve směru do Slovinska, auta tam čekala více než hodinu. Dlouhé kolony se na stejném místě tvoří i v opačném směru ze Slovinska, kde se dlouho čeká také na podrávské dálnici mezi obcí Lancovo a koncem dálnice v obci Podlehnik u hraničního přechodu s Chorvatskem. Ve směru do Chorvatska se tam natáhla dvoukilometrová kolona aut.

Komplikace pro evropské řidiče

Zácpa je i na slovinském přechodu Dobovec ve směru do Chorvatska. Čekat se ale musí i na přechodech Sečovlje, Dragonja, Sočerga, Jelšane, Metlika, Slovenska vas, Obrežje, Dobovec, Rogatec a Gruškovje. Rakouský autoklub ÖAMTC vypočítal, že například při průjezdu Slovinska se řidiči cestující po dálnici A4 mezi městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj ve směru do Chorvatska zdrží asi o dvě hodiny. 

Auta jedoucí ve směru od Lublaně k přechodu Obrežje se zdrží asi hodinu a půl. Chorvatský automotoklubu HAK zejména informuje o zvýšeném příjezdu vozidel k mýtné bráně Záhřeb-Lučko ve směru k moři. Od Jankomiru stojí fronta dlouhá tři kilometry. Zpomalený provoz je mezi dopravními uzly Lučko a Zadar II. Mezi vjezdem do tunelu Sveti rok a Maslenicí se pomalu pohybuje osmikilometrová kolona. 

„Kolem Záhřebu jsou ucpané cesty, které vedou k mýtným branám. Kolony mají kolem sedmi i deseti kilometrů. Auta stojí, lidé z nich vystupují. Venku je asi 30 stupňů,“ řekl Zdeněk Špaček, který se dnes z dovolené v Chorvatsku vrací do Prahy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!