Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko zahalil smog. Brno rozhodlo, že MHD zdarma jezdit nebude

smog (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy smog (ilustrační foto) | foto: ČTK

Meteorologové vyhlásili v Praze kvůli vysokým koncentracím prachu v ovzduší smogovou situaci. Smog trápí i další kraje v Česku, zejména na východě.

V hlavním městě byla tato situace naposledy na počátku února. Pražský magistrát tehdy vyzval řidiče, aby omezili jízdy autem. Zvláštní opatření Praha nechystala. Při smogové regulaci v polovině ledna vedení města zvažovalo zavedení MHD zdarma, nakonec od toho upustilo. Magistrát může také omezit vjezd aut do centra, o této variantě ale zatím Praha neuvažovala. Praha zatím nebude přijímat žádná opatření kvůli smogové situaci.

Meteorologové nevyloučili to, že by v blízké době mohl být vyhlášen i signál regulace, kdy musejí například podniky omezit výrobu. V úterý to sdělil Český hydrometeorologický ústav.

Na celé jižní Moravě trvá smogová situace, meteorologové ji vyhlásili v pondělí dopoledne nejdřív jen pro Brno, večer ji rozšířili na celý kraj. Brněnští radní jednali od 12:00 o tom, zda bude městská hromadná doprava v krajském městě v obdobích smogu zdarma. Na všech měřicích stranicích je překročen limit pro koncentraci polétavého prachu v ovzduší.

„Situace je důsledkem dálkového transportu znečištění, které už o víkendu putovalo z Polska a Moravskoslezského kraje na Zlínsko a Olomoucko a postupně se přesouvá stále jižněji,“ řekl Robert Skeřil z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Městská hromadná doprava v Brně zatím při smogové situaci zadarmo nebude. Po úterním jednání vedení města s meteorology řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Zdůvodnil to tím, že znečištění ovzduší není primárně z aut. V posledních dnech vedení Brna zvažovalo, že by bezplatnou MHD při znečištění ovzduší zavedlo. Chtělo tak lidi motivovat, aby nechali auta doma. Podle Vokřála bude radnice hledat cestu, jak ovzduší zlepšit.

Smogovou situaci v Brně meteorologové naposledy vyhlásili 20. ledna, ještě ten den ji rozšířili na celý Jihomoravský kraj. Odvolali ji o dva dny později.

V Prostějově i Olomouci dnes denní koncentrace polétavého prachu překračují limit 50 mikrogramů na metr krychlový trojnásobně. Aktuální hodinové hodnoty jsou nejvyšší v Prostějově, kde jsou limity překročeny až čtyřnásobně a meteorologové zde situaci označují za velmi špatnou. Průměrné denní limity jsou však dvojnásobně překročeny i na zbývajících stanicích v Olomouckém kraji, a to včetně Jeseníku, kde bývá vzduch nejčistší. V Přerově opět jezdí MHD zdarma.

„Smogová situace v Olomouckém kraji trvá. Zatím je výhled nepříznivý na dnešek a středu, od čtvrtka by se rozptylové podmínky mohly zlepšovat, ale výraznější změnu lze zřejmě očekávat až od pátku,“ řekl dnes Roman Volný z ostravského pracoviště ČHMÚ.

V Přerově kvůli množství prachu v ovzduší od úterních 09:00 začala opět jezdit MHD zdarma. Radnice o tom informovala své obyvatele prostřednictvím textových zpráv. „Výrazná změna se v nejbližších hodinách nepředpokládá. Přeprava městskou autobusovou dopravou je od 9:00 hodin až do odvolání bezplatná,“ píše se také na webu radnice.

Smogová situace v Pardubickém kraji podle meteorologů potrvá nejspíš do pátku. Kvůli špatným rozptylovým podmínkám ji vyhlásili v pondělí.

Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku denní koncentrace polétavého prachu překračuje povolený limit 50 mikrogramů na metr krychlový čtyřnásobně. Aktuální hodinové hodnoty jsou kromě Valašského Meziříčí čtyřnásobně překročeny i ve Zlíně. Za velmi špatnou meteorologové označují i situaci v Uherském Hradišti, kde hodinové koncentraci prachu do čtyřnásobku limitu moc neschází. Zhruba trojnásobně jsou denní limity překročeny i v Otrokovicích a Těšnovicích u Kroměříže.

Ve Zlínském kraji trvá smogová situace, která byla vyhlášena v pátek. Letos se tak stalo již popáté, což je pro region netypické.

Smogová situace bývá vyhlašována, pokud aspoň na polovině měřicích stanic překročil výskyt škodlivin dvanáctihodinový průměr hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu na 24 hodin není předpokládán jeho pokles.

Meteorologové při smogu doporučují zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení platí zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Podle doporučení meteorologů by lidé také měli omezit jízdu auty a přednostně by měli využívat městskou hromadnou dopravu.

V Královéhradeckém kraji trvá smogová situace. Limity pro polétavý prach byly ráno v H. Králové a v Trutnově překročeny více než dvojnásobně.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?