21. ledna 2017 9:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smogová situace v osmi krajích a signál regulace ve třech. Zdržte se fyzických aktivit

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
smog (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy smog (ilustrační foto) | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

OLOMOUC Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu vyhlásili meteorologové smogovou situaci už i v Jihočeském kraji. Signál regulace v neděli ráno odvolali v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, i tam ale dál platí smogová situace. Regulace, kdy musejí některé průmyslové podniky omezit výrobu, zůstává v platnosti v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji.

Smogová situace tedy platí v celkem osmi krajích, už dříve byla vyhlášena v Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském, Ústeckém a Plzeňském kraji. Relativně čistý vzduch mají podle mapy ČHMÚ jen tři kraje - Vysočina, Liberecký a Karlovarský kraj.

V Pardubickém, Královéhradeckém, Středočeském a olomouckém kraji platí regulace už od pátku. Důvodem je vysoká koncentrace polétavého prachu v ovzduší. Některé průmyslové podniky musí omezit výrobu. Naopak na Třinecku v sobotu ráno regulaci odvolali.

Kvůli vysokým koncentracím polétavého prachu ve vzduchu meteorologové nabádají lidi k tomu, aby omezili jízdu auty a přednostně využívali veřejnou dopravu. Doporučují jim také zdržet se při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže spojené s rychlejší frekvencí dýchání. Platí to zejména pro lidi s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, seniory a malé děti.

Smogová situace je vyhlašována, když dvanáctihodinový průměr koncentrace polétavých částic PM10 v ovzduší překročí hranici 100 mikrogramů na metr krychlový a pro dalších 24 hodin se nepředpokládá pokles pod tento práh. Regulace se vyhlašuje, pokud alespoň na polovině stanic reprezentativních pro dané území dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací částic polétavého prachu překročí hranici 150 mikrogramů na metr krychlový a není předpoklad, že by se to do 24 hodin změnilo.

Ke smogové situaci přispěly současné silné mrazy, inverzní charakter počasí i bezvětří. Slabý vítr nedokáže škodliviny rozehnat. Smogová situace byla na tak velké části území ČR jako nyní naposledy vyhlášena začátkem listopadu 2015.

ČTK
  • 3Diskuse

Najdete na Lidovky.cz