Pátek 18. června 2021svátek má Milan 15 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Česko svírá smog, lidé topí holínkami. Na vině může být i renesance uhlí

Smog v Česku, pohled z Komáří Vížky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smog v Česku, pohled z Komáří Vížky. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Praha Silné mrazy a bezvětří způsobily, že téměř celé Česko zahalil smog. V hlavním městě byla dokonce situace horší než v Ostravě. Meteorologové v několika krajích vyhlásili regulaci, řada podniků proto musela omezit výrobu.

Meteorologové v neděli večer odvolali na Třinecku smogovou situaci, která tam platila od čtvrtečního večera. V ostatních částech Moravskoslezského kraje smogová situace nadále zůstává v platnosti.

Nejhorší situace byla v neděli v Dolní Lutyni-Věřňovicích na Karvinsku, kde ráno vykázala stanice průměrnou denní naměřenou koncentraci prašného aerosolu 137 mikrogramů na metr krychlový a do večera se tento údaj zvýšil na 165 mikrogramů. Večer už ale byla koncentrace podstatně nižší, 78 mikrogramů na metr krychlový.

V neděli ráno odvolali meteorologové regulaci v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, kterou tam vyhlásili v pátek, zůstala tam nicméně vyhlášená smogová situace. Po poledni v Jihomoravském kraji zrušili smogovou situaci, která ovšem dál zůstává kromě Pardubického a Královéhradeckého také v Moravskoslezském, Zlínském, Ústeckém, Jihočeském a Plzeňském kraji. Navíc v Praze, středních Čechách a Olomouckém kraji trvá přísnější regulace.

Již několik dní jsou teploty pod bodem mrazu. Lidé proto častěji jezdí vytopenými vozidly a více doma topí. K tomu se ale v některých regionech navíc přidávají škodliviny ze sousedního Polska.

Výsledkem je, že na téměř celém území Česka meteorologové vyhlásili smogovou situaci. „Aktuální situace je v kontextu posledních let výjimečná, a to svým rozsahem, ale i silou inverze. Koncentrace polétavých částic rostou na celém území,“ vysvětlil LN Ondřej Vlček z Českého hydrometeorologického ústavu.

Mráz totiž přináší ideální podmínky, aby se znečištění hromadilo v blízkosti zemského povrchu.

Odborníky navíc překvapila situace v hlavním městě, která byla v pátek horší než v Ostravě. „V Praze je největším problémem doprava, v menších obcích zase vytápění tuhými palivy. Na Ostravsku se k oběma jevům přidává i průmysl,“ řekl také Vlček.

Během pátku a soboty se pak situace na několika místech Česka zhoršila do takové míry, že odborníci v některých krajích vyhlásili takzvanou regulaci. V neděli ráno byla odvolána v Pardubickém a Královéhradeckém kraji, i tam ale dál platí smogová situace. Regulace, kdy musejí některé průmyslové podniky omezit výrobu, od nedělního rána zůstává v platnosti v Praze, Středočeském a Olomouckém kraji. Mírnější smogová situace platí i v Jihočeském, Moravskoslezském, Ústeckém, Plzeňském, a Zlínském kraji.

Pražský magistrát požádal řidiče aut se spalovacím motorem, aby k dopravě využívali přednostně veřejnou dopravu. Během soboty na většině pražských stanic koncentrace prachu rostly, nejhorší byla odpoledne situace ve Vršovicích a na náměstí Republiky.

„Rozptylové podmínky budou vlivem přetrvávající inverze a slabého větru i nadále nepříznivé. Koncentrace PM10 se nebudou výrazně měnit, i nadále budou zůstávat vysoké,“ uvedl v sobotu odpoledne na svém webu Český hydrometeorologický ústav.

Upravit svou výrobu musely zároveň některé prašné provozy. „V Praze je několik takzvaných stacionárních zdrojů znečištění. Omezení se v případě zvýšených koncentrací polétavého prachu týká například cementárny Radotín nebo lomu Zbraslav,“ řekl v sobotu ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman. Žádný významně velký zdroj prašnosti nyní v Praze ale podle magistrátu není.

„Lidé topí i holínkami“

Podle odborníků ale tuzemskému smogu přidalo sílu i aktuální rozložení sil evropského energetického průmyslu. Odborníci dokonce hovoří o renesanci uhlí. Kvůli bezvětří snížily výrobu větrné elektrárny v Německu a Francie spustila rozsáhlou odstávku jaderných elektráren. To vše vede k výraznému nárůstu velkoobchodních cen elektrické energie.

Tuzemské elektrárny momentálně podle analytika ze společnosti ENA Jiřího Gavora vyrábějí na maximum možností. A tím také přispívají smogové situaci, i když musí dodržovat emisní limity. „Krizové oblasti trpí ovšem hlavně přízemním smogem. A v tomto ohledu jsou daleko nebezpečnější lokální topeniště. Leckdo přihodí k uhlí i holínky,“ řekl Gavor.

Meteorologové varují, že v příštích dnech vzduch čistší být nemusí. Minimálně do poloviny příštího týdne bude podle předpovědi stále mrznout. Teploměr v noci může ukázat až minus 17 stupňů.

Zvlášť opatrní by na sebe měli být obyvatelé s chronickými potížemi dýchacích cest nebo srdce a také senioři. Není dobré se přepínat, zvláště při sportu. Nedoporučuje se, aby děti z mateřských škol zbytečně vycházely ven. Meteorologové navíc radí, aby lidé využívali spíše městskou hromadnou dopravu.

, ,
Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!