14. března 2019 11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smoljak kandiduje do Senátu se ‚souborem celoživotních postojů.‘ Podpořil ho Svěrák

David Smoljak na snímku z roku 2013. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Smoljak na snímku z roku 2013. | foto: MAFRA

Praha Pokud člověk chce něco prosadit ve veřejné sféře, musí do politiky, řekl ve čtvrtek při oznámení své kandidatury v doplňovacích volbách do Senátu scenárista, publicista a zastupitel pražské Vinoře David Smoljak. Svůj program přitom označil za soubor celoživotních postojů a zmínil například své snahy o zachování svobody médií či přesvědčení o důležitosti Senátu jakožto demokratické pojistky. Smoljak bude v dubnových doplňovacích volbách kandidovat za Starosty a nezávislé (STAN).

Podporu Smoljakovi vyjádřil herec a scenárista Zdeněk Svěrák s tím, že ho zná od narození a dal by za něj ruku do ohně.

Doplňovací volby, jejichž první kolo se uskuteční 5. a 6. dubna, se konají kvůli rezignaci Zuzany Baudyšové (za ANO). Baudyšová byla zvolena senátorkou v roce 2014 a letos na konci ledna na mandát rezignovala ze zdravotních důvodů. Její nástupce tak bude volen jen na zbytek jejího funkčního období, tedy do října příštího roku.

Sedmdesátiletá Baudyšová je prezidentkou Nadace Naše dítě na pomoc dětem v krizových životních situacích a zakladatelkou Linky bezpečí. V Senátu působila ve školském výboru a v komisi pro sdělovací prostředky. Senátorský klub ANO bude má po jejím odchodu sedm členů.

Volební obvod Prahy 9, který je volebním obvodem číslo 24, zahrnuje devátou městskou část bez Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic. Dále v tomto obvodu budou volit občané Prahy 14, Prahy 19, Prahy 20, Prahy 21, Běchovic, Dolních Počernic, Klánovic, Kolodějí, Satalic a Vinoře.

Piráti do dubnových voleb nominovali středoškolského pedagoga a zastupitele Prahy 9 Petra Daubnera, který získal podporu od ČSSD, Zelených a hnutí Senátor 21. Za ODS a KDU-ČSL bude kandidovat Jan Jarolím (ODS), který jako starosta vede Prahu 9 od roku 2006. 

Kandidátem KSČM je první místopředseda ústředního výboru strany Petr Šimůnek. Za SPD bude o místo v horní komoře usilovat Pavel Pešan. Kandidátem TOP 09 bude předseda České společnosti pro rozvoj bydlení Martin Kroh. Za ANO bude kandidovat bezpečnostní expert a pedagog Martin Hrubčík, současný předseda oblastní organizace hnutí v Praze 9. Za Českou Suverenitu kandiduje lékař a bývalý poslanec Jiří Koskuba (dříve ČSSD).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz